Het verkavelingsplan bij ruilverkavelingen 128 lingen van 1901 en daardoor een voor de rechtsontwikkeling remmend effect teweeg brengt. Ik wil wel bekennen, dat mijn rechtsgevoel door de tweede beslissing van het Hof is bevredigd, ondanks het grammati caal geweld, dat het Hof moet gebruiken om de tekst naar zijn be doeling te verstaan. Maar ik kan niet ontkennen, dat de wettelijke situatie die nu ontstaan is, tamelijk wonderlijk is, want binnen de strakke grenzen van de artikelen 36 en 43 van de Woningwet zijn bestemmingsbepalingen t.a.v. gronden mogelijk, waarvan de totstand koming met talrijke waarborgen is omringd. Voor de veel ingrijpender voorschriften inzake het gebruik van gebouwen bestaat daarentegen alleen de waarborg van het repressief toezicht van de Kroon ex art. 185 Gemeentewet. 12. De balans van het voorgaande overzicht wijst uit, dat de streek plannen pas tot ontplooiing kunnen komen wanneer de wetgever op enkele principiële vragen het antwoord zal hebben gegeven dat voorts bij de voorbereiding, de behandeling en de toepassing van uitbrei dingsplannen, de mensen van de praktijk, de toezichthoudende organen en de rechter allen te zamen strijd leveren tegen een te grote spanning tussen de tekst van de wet en de eisen der praktijk. Zodat een voor de hand liggend vermoeden bevestigd werdmen kan moeilijk vrede hebben met de wettelijke voorzieningen die thans nog de ontwikkeling van de bestemmingsplannen in ons land beheersen. Ir. W. A. VAN DER WERFF Hoofdlandmeter van het Kadaster, Middelburg (Lezing gehouden op 9 December 1952 voor de sectie Cultuur techniek van het Kon. Instituut van Ingenieurs en de studiekring Cultuurtechniek In een ruilverkavelingsblok moeten in den regel een aantal werken worden uitgevoerd om aan de eisen van een goede ontwatering en van het verkeer te voldoen. Door deze werken zal dan tevens een ver deling van het gebied in kavelvakken tot stand komen. Een van de nota's van de Wieringermeerdirectie vermeldt hierover „Overeenkomstig het spraakgebruik worden deze werken samengevat onder de naam Verkaveling. Hier is dus een aanraking tussen de waterbouwkundige en de landbouwkundige sferen, die elk hun eisen stellen. Het is duidelijk dat wanneer hier van eisen wordt gesproken het eindresultaat niet anders dan een compromis zal kunnen zijn." Wanneer dit als uitgangspunt wordt genomen, dat kavelvorm en kavelafmetingen in de praktijk steeds worden beïnvloed door be langen van afwatering en verkeer, valt het grote onderscheid tussen verkavelingen in verschillende gebieden direct op. Toen de droog making van de Wieringermeer werd voorbereid, werd een studie ge-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1954 | | pagina 18