132 typen en gebruiksbestemming waaruit ook de ingebrachte percelen bestonden. Hieruit volgt, dat voor grote eigenaren vaak grote kavels dienen te worden gevormd en voor kleine eigenaren kleine kavels tot zelfs zeer kleine. Zij die zeer verschillende percelen hadden zullen in den regel meer dan één kavel toegedeeld krijgen. Voor de grondgebruiker zou het ideaal zijn als elk van zijn gebruiks- percelen aan een weg zou liggen. Hij is dan met de opbrengst of met de mest direct van het land op de weg of omgekeerd. Dit ideaal is niet te verwezenlijken. Ook hier dient men te zorgen, dat het huisje bij het schuurtje blijft. Door de automobilisten zijn reeds millioenen opge bracht voor een net van grote verkeerswegen die nog niet zijn aange legd. Hoeveel voorzichtiger dient men daarom te zijn met de aanleg van landwegen, waarvoor het geld eerst nog moet worden opgebracht. De kosten van de landbouwwegen variëren van 10.tot 50.per m. Dit lijken niet zulke hoge bedragen, maar men dient hierbij te be denken, dat één meter landbouwweg maar erg weinig is. Ook hier moet men dus komen tot een vergelijk tussen wat wenselijk en wat financieel verantwoord is. Daarom bepaalt de Ruilverkavelingswet in art. 16, dat elke kavel zo moet worden gevormd, dat hij uitweg heeft op een openbare land- of waterweg en zo mogelijk daaraan belendt. De wet spreekt dus niet over uitweg voor elk perceel, maar voor elke kavel. Bij de bepaling van de kaveldiepte dient steeds een evenwicht te worden gevonden tussen de voordelen van kleine kaveldiepte en de daaruit volgende kosten van een groter wegennet. Het verslag van de Commissie inzake het bestuderen van de uit gifte der Zuiderzeegronden zegt op blz. 130: „Uit een oogpunt van de meest economische exploitatie zijn korte kavels het meest aan te bevelen. Uit een oogpunt van aanleg- en onderhoudskosten van wegen en bevaarbare tochten is het juist andersom. Bij de keuze der kavel lengte dient met beide, elkander tegenwerkende factoren rekening te worden gehouden en de meest redelijke tussenweg te worden gekozen. Vooral bij een behoorlijk onderhoud, dat toch verzekerd moet zijn, kosten de wegen, zowel wat onderhoud als wat aanleg betreft, grote Sommen." Van een aantal verkavelingen werden de lengten van wegen per ha na de verkaveling verzameld. Wanneer men hiervan de extremen weg laat mag worden geconcludeerd dat per ha tussen de 20 en 40 m weg wordt aangelegd. Voor Walcheren is dit ca. 25 m per ha. Rekent men de kosten van een goed aangelegde weg op 50.per m, dan zijn de kosten van wegen ca. 30 X 50.1.500.per ha. Het is duidelijk, dat in een verkaveling op het diluvium de wegen gelukkig aanmerkelijk goedkoper zullen zijn; het zou er voor de verkavelingen slecht uitzien als bedragen van deze orde overal zouden moeten worden opgebracht. Aangenomen dat vaak enige wegen slechts verbeterd moeten worden en dat niet overal wegen tegen deze prijs behoeven te worden aangelegd, wordt het beeld gunstiger. Toch is het duidelijk dat,

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1954 | | pagina 22