136 Ik bedoel dan niet radicaalzoveel mogelijk grond om de boerderijen, en waar dit nodig is boerderijen uitdunnen en in verlaten gebieden weer opbouwen, de kleine bedrijven saneren en dan zodanig dat zij verzekerd zijn van het behoud van hun grond. Ruilverkaveling brengt grote verbetering in bestaande toestanden, maar een algehele ombouw brengt zij niet. Toch zijn de middelen om er een hoger doel mee na te streven aanwezig. Denk hierbij aan de sanering van de te kleine bedrijven tot een zodanige omvang, dat zij een behoorlijk gezinsinkomen waarborgen. De plannen om hiervoor grond in de nieuwe polder beschikbaar te stellen worden gemaakt. De ervaring heeft uitgewezen welke tegenstand het helaas nog bij de be volking opwekt om haar bedrijven te saneren zij zal nog sanerings- minded gemaakt dienen te worden. De ervaring op Walcheren leert, dat het gemakkelijker is boeren voor verhuizing naar de nieuwe polders te winnen dan de hierdoor vrijgekomen grond kwijt te raken aan hen wier bedrijven voor sanering in aanmerking komen. Een eerste eis om de sanering te doen slagen is, dat de gesaneerde bedrijven verzekerd worden van de bestendiging van de verkregen giootte. Thans is ook .de mogelijkheid aanwezig boerderijenbouw te subsidiëren in.die gedeelten van ruilverkavelingsblokken die tot nu toe onbewoond waren, maar het zal nog moeite kosten deze gebieden bewoond te krijgen. Steeds groter wordt de vraag naar electrische stroom en leidingwater op de bedrijven. Wat op het ogenblik luxe ge noemd wordt, kan over enige jaren een eis voor goede bedrijfsvoering worden. Ook in dit opzicht moet bij het uitvoeren van een ruilverka veling niet alleen op de eisen van het heden maar ook op die van de toekomst gelet worden. Gezien het wereldgebeuren en de rol die de landbouw hierin meespeelt, zal de ruilverkaveling steeds radicaler dienen te worden, met de verkaveling van de N.O.P. als ideaal voor ogen, en van een verbetering tot een ombouw van ruilverkavelings blokken moeten worden. Literatuur 1. Zuiderzeeraad. V erslag van de vergadering van de Commissie ter voorberei ding van liet advies betreffende de verkaveling van de Wieringermeer- polder op Woensdag 14 November 1928 te 13 uur in het gebouw van de Stedelijke Hypotheekbank, Noordeinde 142-144 te 's-Gravenhage. 2. Verslag van de Commissie inzake het bestuderen van de uitgifte der Zuider- zeegronden (1930). 3. Verslag van de Commissie ingesteld bij besluit van de Minister van Water staat d.d. 11 Augustus 1922, La. D. Afd. Waterstaat T, tot het instellen van een hernieuwd onderzoek naar de baten welke van de afsluiting en droogmaking der Zuiderzee mogen worden verwacht (1924). 4. Bureau N.O.P. Nota D. De algemene beginselen der verkaveling to October IQ3S- 5. Bureau N.O.P. Aanvulling van nota D. De algemene beginselen der verkave ling 29 Januari 1936. 6. Zuiderzeewerken N.O.P. Nota. Het verkavelingsplan 9 September 1937 7. Dr. Ch. August Vogler, Grundlehren der Kulturtechnik. 8. A. Hüser, Die Zusammenlegung der Grundstücke nach dem preussischen Verfahren. 9. Ramsee - Schnyder - Tanner, Landwirtschaftliches Meliorationswesen.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1954 | | pagina 26