De mogelijkheden voor de geodetisch-ingenieurs en andere landmeters bij het onderwijs op middelbaar niveau 147 Mr. ir. J. M. C. Witvliet Leraar M.O., 's-Gravenhage i. Inleiding. De regelingen betreffende de onderwijsbevoegdheid op middelbaar niveau zijn voor de onderscheiden takken van onderwijs in diverse wetsbepalingen neergelegd en bovendien zijn de uitvoeringsvoorschrif ten in de vorm van ministeriële beschikkingen vaak moeilijk te vinden. Aangezien het in het belang van de landmeters kan worden geacht en in het bijzonder van hen die de studierichting voor geodetisch- ingenieur willen kiezen of hebben gekozen, ingelicht te worden om trent de mogelijkheden die op onderwijsgebied aanwezig zijn, voldoe ik gaarne aan het verzoek van de Nederlandse Landmeetkundige Fede ratie hiervan een overzicht te geven. De academische opleiding voor de landmeters, die aanleiding geeft tot het verlenen van onderwijsbevoegdheid, dateert reeds van de in stelling van de Landmeterscursus verbonden aan de Landbouwhoge school te Wageningen bij K.B. van 16 September 1918, Staatsblad nr. 548. In 1955 is deze opleiding overgeplaatst van Wageningen naar Delft onder gelijktijdige instelling van het diploma voor civiel-land- meter bij K.B. van 2 Augustus 1935, Staatsbl. nr. 492. Het eindpunt van deze ontwikkeling werd bereikt toen in 1948 het diploma voor geodetisch-ingenieur te Delft werd ingesteld. Dienovereenkomstig zijn in de navolgende uiteenzetting niet alleen de onderwijsbevoegdheden van de geodetisch-ingenieur genoemd, doch ook die van de landmeters die destijds hun opleiding in Wageningen genoten hebben, zomede van de civiel-landmeters die in Delft zijn opgeleid. De onderwijstakken zijn overeenkomstig het verschil in doelstelling verdeeld in middelbaar onderwijs, middelbaar landbouwonderwijs en nijverheidsonderwijs. Onder het laatste wordt niet alleen het technisch onderwijs (lager en middelbaar) in engere zin verstaan, doch ook het nautisch en ander onderwijs. 2. Middelbaar onderwijs. Reeds op blz. 54 van de jaargang 1949 van dit tijdschrift vestigde de heer Ir. F. Harkink er de aandacht op, dat ingevolge artikel 129 der Hogeronderwijswet de geodetisch-ingenieur bevoegd is middelbaar onderwijs te geven in de technische wetenschappen waarin hij ter ver krijging van zijn diploma examen heeft afgelegd. Toen bij de wet van 5 November 1948, Staatsblad I 489, de opsomming van de diploma's die aan de Technische Hogeschool te Delft ingevolge artikel 118 der Hogeronderwijswet behaald kunnen worden, uitgebreid werd met het

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1954 | | pagina 37