149 geodetisch-ingenieur wordt opgeleid, gezien de plaats die de astrono mische geodesie als kernvak in het programma van de opleiding in neemt. Van oudsher is er een sterke band geweest tussen sterren kunde en geodesie. Bovendien beoefent de landmeter de astronomische plaatsbepaling in de praktijk, hetgeen leerzaam op het onderwijs kan werken. De precisering van de onderwijsbevoegdheid voor ingenieurs is laat stelijk bij aanschrijving van de Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen d.d. 10 Februari 1926, nr. 932, afdeling Middelbaar Onderwijs, ter kennis gebracht van de inspecteurs van het middelbaar onderwijs. Aangezien ten tijde van deze aanschrijving het diploma van geode tisch-ingenieur nog niet bestond, zijn deze inspecteurs meest niet op de hoogte van bovengenoemde aanvulling van 1950het zou gewenst zijn, dat ook deze aanvulling door het Ministerie ter kennis van de inspecteurs werd gebracht. Ingevolge artikel I van de Middelbaar-Onderwijswet worden tot het middelbaar onderwijs gerekend te behoren alle vakken die volgens deze wet onderwezen worden aan de scholen waarover deze zich uitstrekt. In artikel 12 van deze wet worden deze scholen onderscheiden in hogere burgerscholen, middelbare scholen voor meisjes, handelsdag scholen, handelsavondscholen en landbouwscholen. Aangezien bovengenoemd artikel van de Hogeronderwijswet aan ingenieurs onderwijsbevoegdheid voor het middelbaar onderwijs in het algemeen heeft toegekend, zijn de ingenieurs dus ook bevoegd te achten voor dit onderwijs aan elk van deze typen scholen, uiteraard conform bovengenoemde precisering der vakken. Het middelbaar onderwijs wordt gegeven aan openbare scholen (Rijks-, gemeente- of provincie-) en aan bijzondere scholen (gesub sidieerde en niet-gesubsidieerde). 3. Middelbaar landbouwonderwijs Het middelbaar landbouwonderwijs wordt gegeven aan Rijksscholen en aan gesubsidieerde scholen. De reglementen voor de Rijks middelbare landbouwscholen te Gro ningen en Dordrecht en de Rijks middelbare school voor tropische landbouw te Deventer, die ingevolge artikel 22 van de Middelbaar- Onderwijswet bij Algemene Maatregel van Bestuur zijn vastgesteld, bevatten een opsomming van de vakken waarin onderwijs wordt ge geven. Tot deze vakken behoren o.a. de wiskunde en het landmeten en waterpassen. Met het onderwijs in dit laatste vak zijn bij enkele land bouwscholen reeds landmeters belast. Conform hetgeen hierboven is vermeld, zou dit voor de geodetisch-ingenieurs ook voor de wiskunde kunnen geschieden. Het toezicht op dit onderwijs berust bij de inspecteur van het land bouwonderwijs. Ook moet nog de middelbare Bosbouw- en Cultuurtechnische school

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1954 | | pagina 39