Inschrijving Statistische dag 1954 156 Het aanmeldingsformulier moet voor l Juni a.s. in het bezit van de school zijn, ook als men nog niet het vereiste bewijs van toelating in zijn bezit heeft. Voorwaarden van toelating, aanmeldingsformulier, prospectus etc., verkrijgbaar bij de school. Behalve de afdeling landmeten zijn aan de middelbare technische scholen in 1954 de navolgende afdelingen verbonden: economische be drijf stechniek, staal- en betonconstructie, werkmeestersopleiding, elec- trische bedrijf stechniek, mechanische bedrijf stechniek, mechanische technologie, physische techniek, chemische techniek, vliegtuigbouw- kunde, scheepsbouwkunde, electrotechniek, werktuigbouwkunde, weg en waterbouwkunde, bouwkunde. De middelbare technische school voor de bouwkunde te Utrecht is opgericht door de Nederlandse Aannemersbond en omvatte tot nu toe een afdeling weg- en waterbouwkunde en een afdeling bouwkunde. Door de instelling van een afdeling landmeten wordt het thans ook mogelijk een landmeetkundige opleiding te volgen op middelbaar niveau. J. M. C. W. De Vereniging voor Statistiek hield op 10 Maart 1954 te Utrecht haar jaarlijkse „Statistische Dag", die dit jaar was gewijd aan het onderwerp „macht en onmacht van de statistiek". Dr. Ph. J. Idenburg, voorzitter van de Vereniging voor Statistiek, vestigde in zijn openingsrede de aandacht op de snel toenemende be tekenis die de maatschappij aan de statistiek toekent. De maatschappij dient echter te weten waar de onmacht der statistiek begint. Hiervoor is een corps van geschoolde statistici nodig. De cardinale opdracht van onze tijd is, dat we ons ernstig gaan bezighouden zowel met het selec teren en opleiden van de begaafden, als met het meest verantwoorde gebruik van de begaafdheid die in ons volk en in de wereld aanwezig is. Drs. J. A. Hartog, lector aan de Nederlandse Economische Hoge school te Rotterdam, hield onder de titel „waarneming en rationeel ge drag" een voordracht over het begrip „besluit", beschouwd als een complex van mogelijke handelingen en uitkomsten gefundeerd op een verzameling van waarnemingen volgens de methoden van A. Wald (statistical decision functions). Prof. dr. D. van Dantzig, hoogleraar aan de Gem. Universiteit te Amsterdam, sprak over „de verantwoordelijkheden van de statisticus". Bij de oplossing van de problemen over de afsluiting van de zeegaten is ook de statistiek een factor van belang. Het waarnemingsmateriaal is echter beperkt. Vele factoren zijn onzeker, zoals bv. de afsmelting van het Poolijs en de bodemdaling. Wel kan de statistiek de uitspraak doen, dat een absolute beveiliging tegen overstromingen niet mogelijk is. Men zal dan ook in alle berekeningen de overblijvende schadever- wachting van een nog steeds mogelijke overstroming moeten opnemen.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1954 | | pagina 46