Nederlandse Landmeetkundige Federatie 157 Onder de titel „quantificering in de sociale wetenschappen" hield Mr. W. H. Somermeyer, medewerker van het Centraal Bureau voor de Statistiek, een beschouwing over de moeilijkheden bij statistisch onderzoek in deze tak van wetenschap. Steekproeven zijn hier kostbaar en niet betrouwbaar. Dr. Chr. L. Rümke, arts te Groningen, sprak in de voordracht „quantificering in medisch onderzoek" over de arts als statisticus. Het leveren van een statistisch bewijs voor de doeltreffendheid van een bepaalde therapie is in vele gevallen om ethische redenen onmogelijk, daar het object van experiment en controle altijd de mens is. De heer M. de Vries, medewerker van het Mathematisch Centrum, gaf in de voordracht getiteld „quantificering in taal en crypto-analyse" een beschouwing over het gebruik van de statistiek bij het transfor meren van lettercodes. De crypto-analyse berust op de kennis van de verschillende relatieve frequenties van de letters van het alfabet. De relatieve frequentie van een bepaalde letter blijkt voor een bepaalde taal onafhankelijk te zijn van het onderwerp, zoals een vergelijking van een gedicht van Vondel met een modern krantenbericht heeft bewezen. Met behulp van de crypto-analyse is men in staat een zodanige trans formatie van taal naar code op te stellen, dat de relatieve frequenties van de letters in de code alle gelijk worden. De crypto-analyst, die tot taak heeft de inverse transformatie van code naar taal op te lossen, is dan machteloos. De spreker lichtte dit aan de hand van een voorbeeld toe. In de vergaderzaal was een expositie ingericht van een aantal hulp middelen ten dienste van statistisch onderzoek en onderwijs. A. H. Kooimans Kort verslag van de studiedag, gehouden op 1 April 1954 te Delft Het onderwerp van de studiedag, de electronische lengtemeting, bleek goed gekozen, want velen gaven blijk van hun belangstelling. Na de opening door de voorzitter, Prof. A. Kruidhof, hield Prof. R. Roelofs een inleidende voordracht. Na een uiteenzetting van de werking van de kathodestraalbuis werden de principes en de instrumenten van de volgende electronische plaatsbepalingssystemen behandeldShoran, Gee-H, E.P.I., Decca, Lorac en Raydist. Vervolgens sprak de heer J. Th. Verstelle over de praktische resul taten, verkregen met diverse electronische plaatsbepalingsmethoden. Alleen de systemen Shoran en Decca zijn op voldoend uitgebreide schaal toegepast om een redelijk inzicht in de praktisch bereikbare nauwkeurigheid mogelijk te makenover de andere systemen is be langrijk minder bekend. Met behulp van radioplaatsbepalingssystemen worden afstanden, dan

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1954 | | pagina 47