158 wel afstandsverschillen, bepaald. In tegenstelling tot radiocommunicatie is het daarom van essentieel belang, dat de baan van de radiogolven, alsmede de voortplantingssnelheid in die baan, nauwkeurig bekend is. Voor alle systemen geldt, dat de voornaamste oorzaak van beperkingen in <de bereikbare nauwkeurigheid niet in de eerste plaats op radio- technisch terrein ligt, doch in de beperkte kennis van de anomalieën in de voortplanting, waaruit volgt, dat men zal streven naar het ge bruik van een golflengte waarop zo klein mogelijke anomalieën op treden. Shoran is een systeem waarvan de reikwijdte alleen groot is bij hoog opgestelde zenders en/of ontvangers. Deze methode wordt veel ge bruikt voor het meten van enige honderden kilometers lange zijden en diagonalen van veelhoeken. Met een, zonder al te veel extra kosten bereikbare hoeveelheid meteorologische waarnemingen ter bepaling van de meest waarschijnlijke baan en voortplantingssnelheid, blijkt in Canada een nauwkeurigheid bereikbaar, variërende tussen 1/60000 en 1/30000. Met aanzienlijk meer meteorologische waarnemingen werd in Amerika 1/100000 bereikt. Dit systeem leent zich alleen in uitzonderingsgevallen tot detail plaatsbepaling binnen het wijde net van veelhoeken. Bij Decca treden de kleinste anomalieën op indien de golven zich over water voortplanten. De voornaamste toepassing ligt dan ook op hydrografisch gebied. Ten koste van enig verlies in nauwkeurigheid kan het systeem in bepaalde gevallen ook te land worden toegepast. De toepassingsmogelijkheden zijn zowel het meten van lange afstanden als plaatsbepaling. De tot nu toe bereikte nauwkeurigheid in afstands meting over „gunstig" terrein is van de orde van 1/50000; over water wordt met precisie-apparatuur 1/100000 verwacht. De nauwkeurigheid van detailplaatsbepaling is o.m. afhankelijk van de afstand tot de zender en varieert tussen 5 en 30 meter. De methode E(lectronic) P(osition) I(ndicator) levert een nauw keurigheid van plaatsbepaling die uit hoofde van de gebruikte golf lengte in het gunstigste geval niet veel beter kan zijn dan 60 meter. Het G.H.-systeem is aanzienlijk grover dan Shoran, terwijl Oboe ongeveer gelijkwaardig is met Shoran, doch niet meer wordt toegepast vanwege de hoge kosten. Met Raydist en Lorac kunnen onder bepaalde omstandigheden hoge nauwkeurigheden worden bereikt, doch beide systemen zijn veel ge voeliger voor luchtstoringen, die de nauwkeurigheid illusoir kunnen maken. Met nadruk werd er door spreker de aandacht op gevestigd, dat de keuze van een systeem voor een bepaald doel niet gebaseerd kan wor den op de summiere gegevens die in een korte voordracht kunnen worden verstrekt; dit geldt uiteraard in versterkte mate voor dit be knopte uittreksel. Des middags werd een welwillend door de Internationale Navigatie- apparaten N.V. te Amsterdam ter beschikking gestelde sprekende film over Decca vertoond. De film geeft een zeer duidelijk inzicht in de

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1954 | | pagina 48