159 voornaamste beginselen en toepassingen van het systeem en is gedeel telijk gewijd aan de methode van automatische registratie, genaamd de flight-log; de toepassing daarvan in hefschroefvliegtuigen werd op duidelijke wijze getoond. Voorafgaand aan de film werd het beginsel waarop de flight-log be rust aan de hand van tekeningen verduidelijkt door de heer Verstelle. Voor luchtfotonavigatie lijkt hier een belangrijke toepassingsmogelijk heid te liggen. Deze methode van automatische registratie wordt op uitgebreide schaal toegepast bij mijnenvegers. De Nederlandse Hydro grafische Dienst zal hiermede in 1954 proeven nemen. Hierna hield de heer Ir. B. Scherpbier een voordracht over de toepassing van Decca bij exploratie. Volgens spreker is in de praktijk gebleken, dat electronische methoden bij de plaatsbepaling die bij de exploratie nodig zijn, toepassing kunnen vinden. Wegens de verbetering van geophysische opsporingsmethoden, ook wat snelheid betreft, kan toepassing van de electronische methoden grote voordelen geven, daar anders de plaatsbepaling de bepalende factor voor de snelheid van exploratie zou kunnen zijn. Vooral bij waterwerk, dus werk langs kusten e.d. spreekt dit sterk. Voor de Koninklijke/Shell Groep wordt ook gebruikt gemaakt van Shoran. Bij het geophysische onderzoek van het kustgebied van Qatar wordt sinds Juni 1953 de Decca gebruikt, terwijl ook in Algiers Decca wordt toe gepast. In Qatar zijn nauwkeurigheidsproeven genomen en het is gebleken, dat de Decca, wat nauwkeurigheid betreft, geheel aan de verwachtingen voldoet. De bereikte nauwkeurigheid is volkomen voldoende voor het exploratiewerk. In Algiers moet alles mobiel worden gehouden wegens het feit, dat de stations enige keren zullen moeten worden verplaatst. Men zal hier ten gevolge van het ontbreken van in coördinaten bekende punten, triangulatie door middel van Decca moeten toepassen. De geodimeter was het onderwerp van de laatste voordracht van deze dag. De heer Ir. A. J. van der Weele slaagde er in zijn toehoor ders een duidelijk inzicht te geven in de constructie, het gebruik en de nauwkeurigheid van dit moderne meetapparaat Tenslotte bedankte de voorzitter de sprekers en allen die verder hebben medegewerkt aan het doen slagen van deze studiedag. De secretaris der N.L.F., J. Wolthuis Verslag van de toestand en de verrichtingen van de Federatie In het afgelopen jaar werden drie hoofdbestuursvergaderingen ge houden. Van de eerste twee bijeenkomsten verschenen beknopte ver slagen in dit tijdschrift; van de derde vergadering, die op 9 April 1954 werd gehouden, zijn de notulen in dit jaarverslag verwerkt. De afgetreden penningmeester Prof. ir. W. Baarda werd opgevolgd door de heer Ir. J. A. C. E. van Roermundde Vereniging voor Ka-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1954 | | pagina 49