114 basismateriaal, gebruikt door het Staatsbosbeheer, vooral de daartoe behorende kaart, soms belangrijk verouderd was, zodat deze statistiek van het Staatsbosbeheer nu dringend aan herziening toe is. Bovendien heeft geen jaarlijkse bijwerking plaats gehad. De tegenwoordige „Jaarlijkse Inventarisatie van Land- en Tuin bouw" is ook een statistiek die verband houdt met gebruik van de grond. Deze inventarisatie werkt echter per bedrijf en er worden slechts gegevens van bepaalde geregistreerde bedrijven bij verwerkt. Er worden 'dus geen gesloten topografische terreinsgedeelten bewerkt. Nu de moeilijke omstandigheden ons volk dwingen zijn grond steeds intensiever te gebruiken, is een betere verwerking van de gegevens, een betere statistiek, onontbeerlijk. Luchtfoto's. Evenals zulks in de kaarteringswereld het geval is geweest, heeft ook inzake de waarnemingsmogelijkheden van het gebruik van de grond de fotogrammetrie een ommekeer teweeg gebracht. Men gaat tegen woordig, ten behoeve van het verzamelen van gegevens betreffende het gebruik van de gron'd, het best fotogrammetrisch te werkhet is verre weg de eenvoudigste en bovendien de goedkoopste weg, vooral als men kan uitgaan van de nodige opnemingen vanuit de lucht, die uit anderen hoofde reeds zijn gedaan, Fotogrammetrie dient te worden aangevuld door terrestrische waar nemingen. Naarmate de wens naar kaarten en statistiek meer in details gaat, zal men dienen uit te zien of naar meer terrestrische aanvulling, of naar meer luchtfoto's op grotere schaal, of naar beide. Het compromis vindt men in elk land door in de praktijk gebruik te maken van het materieel dat reeds voor andere doeleinden wordt vervaardigd en van de aanwezige deskundigen. In ons land zijn dit t. ontschrankte stereoparen van luchtfoto's i 10.000, vergroot van i: 16.666, en de daarbij behorende terrestrische verkenningen; ter- restrisch werk door personen ter plaatse of door speciale deskundi gen op het gebied van bijzondere wijzen van gebruik van de grond 2. topografen en fotogrammeters 3. onderlinge samenwerking tussen 1 en 2. Het spreekt vanzelf, dat men voor de nieuwe statistiek uitsluitend gebruik maakt van fotomateriaal dat nieuwer is dan hetgeen werd ge bruikt voor de statistiek van het Staatsbosbeheer 1937-1947. Zou men dit niet doen, dan zou men dubbel werk verrichten. Kaart 1: 10.000. Zoals reeds vroeger herhaaldelijk door anderen is betoogd, is zonder kaart 1 10.000 een verbetering van de statistiek van het grondgebruik niet wel denkbaar. Immers, de noodzaak bestaat, dat de grond gedetail leerd intensief wordt gebruikt. Hierdoor heeft zich ontwikkeld een tot in het kleine gaande opdeling van de grond, waardoor een kleinere kaartschaal dan 110.000 niet meer bruikbaar is. De statistiek kan dan

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1954 | | pagina 4