115 behalve in cijfers per gemeente, ook op de kaart worden weergegeven (per gemeente en per kaartblad). Het opsporen van fouten die in de cij fers schuilen, maar ook het gebruik van de statistiek, wordt pas dan goed mogelijk. De hoofdgebruikswijzen kunnen door de Topografische Dienst op een extra calque van de kaart i10.000 worden aangegeven, telkens wanneer er een blad van de kaart i10.000 klaar is. Legenda. De legenda voor statistiek en kaart behoren een zo eenvoudig moge lijk basisraamwerk te geven, ter verdere detaillering. Ter bespoediging en ter bezuiniging behoren de legenda tot het noodzakelijkste te worden beperkt, en bovendien moet zoveel mogelijk slechts datgene worden geëist, wat waar te nemen valt op de bij de Topografische Dienst gebruikelijke ontschrankte stereoscopische, dus in stereoparen aanwezige luchtfoto's i10.000 met de bijbehorende terrestrische verkenning. Aan de legenda behoort men dus zo mogelijk geen dusdanige eisen te stellen, dat daaraan slechts zou kunnen worden voldaan door het uitvoeren van verdere speciale terrestrische opne mingen. De topograaf echter, die ter aanvulling van luchtfoto's terres trische verkenningen verricht, kan men, voor de hier in het oog ge vatte statistiek, waardevolle gegevens doen verzamelen. Een verdere beperking van de legenda ligt in het gebruik van de reeds aanwezige kaart 1:10.000; het ligt immers voor de hand, dat in de legenda slechts datgene wordt opgenomen wat zonder moeite op deze kaart is aan te geven en waarvan zonder moeite op deze kaart de grootte kan worden bepaald. Tenslotte kan men met de legenda niet verder gaan dan wordt toegelaten door de gebruikte kaartschaal. Het basisraamwerk zal moeten worden gebruikt voor het daarop baseren van diverse specificaties. Hiertoe valt te rekenen het vervaar digen van de „Gemeentelijke Jaarcijfers voor de Landbouw". De legenda behoren dus zo te zijn, dat de statistische vragenlijsten van deze Jaarcijfers erop kunnen worden gebaseerd. Verder zijn er speci ficaties gewenst voor het bos, voor de stadsbebouwing, enz.ook de vervaardigers van deze specificaties dienen te worden in staat gesteld uit te gaan van het basisraamwerk. Verder zal het aanbeveling ver dienen de legenda, indien mogelijk, zo in te richten, dat de gebruiker van de grondgebruiksstatistiek, opgemaakt van het gehele land door het Staatsbosbeheer in 1937-1947, enige aansluiting zal vinden. Splitsing in onderdelen. Splitsing blijkt dus gewenst in: a. basisraamwerk, b. bijwerking en specificatie. Bij de opzet van een statistiek is het somwijlen niet mogelijk te werken van het groot naar het klein, terwijl zulks toch immers uiter mate gewenst is. Bij de opzet van de onderhavige statistiek blijkt zulks wel mogelijk te zijn. Men kan namelijk in het oog vattenten eerste de

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1954 | | pagina 5