117 lijks op één moment voor het gehele land. Sommige specificaties kun nen ook jaarlijks op één moment voor het gehele land worden geleverd. Nauwkeurigheidsgraad. De nauwkeurigheidsgraad zal voor het basisraamwerk, en voor het herzien ervan eens in de ongeveer 10 jaar, hoog zijn. Die van de eventuele specificaties zal uiteenlopen, doch uiteraard niet hoger kun nen zijn dan die van het basisraamwerk. De te bereiken nauwkeurigheidsgraad van plaats op de kaart i 10.000 zal volgens de deskundigen 1.00-1.50 m bedragen. De nauwkeurigheidsgraad van de op deze kaart te baseren statistiek kan dus eveneens hoog zijn, aangenomen dat men bij het in cijfers uitdrukken van de oppervlakte der hoofdgebruikswijzen om praktische redenen zal afzien van het afzonderlijk berekenen van kleinere wegen en wateren e.d., die voor het planimetreren moeilijkheden opleveren. De nauwkeurigheid van de te verkrijgen statistiek hangt immers meer af van de interpretatie van de luchtfoto, dus van de wijze waarop de gegevens hiervan op de kaart 1 10.000 verschijnen, dan van de nauw keurigheid van de geodetische plaatsbepaling. Bij de opstelling van het basisraamwerk is het echter zaak een zo groot mogelijke nauwkeurig heid te betrachten; aan de nauwkeurigheidsgraad van het jaarlijks bijwerken en van de specificaties wordt hierdoor immers een limiet gesteld. De nauwkeurigheidsgraad der specificaties zal uiteenlopend zijn; hij hangt af van uiteenlopende hulpmiddelen en uiteenlopende doeleindenmaar hij kan zoals gezegd uiteraard niet hoger zijn dan die van het basisraamwerk, doch hij behoeft ook niet hoger te zijn. Uitvoerders. Uit het bovenstaande volgt reeds wie de uitvoerders zullen behoren te zijn. De luchtfoto's kunnen vanwege het auteursrecht van de K.L.M. eigenlijk slechts door de Topografische Dienst worden be werkt; verder heeft de Topografische Dienst de deskundigen en de apparatuur, ook die, nodig voor het bepalen van de grootte in hectaren van diverse hoofdgebruikswijzen. De Topografische Dienst is daardoor het aangewezen orgaan voor het vervaardigen van de kaart en voor het bepalen van de cijfers per gemeente en per kaartblad van het basisraamwerk met de statistiek van de hoofdgebruikswijzen. De jaar lijkse bijwerking van de statistiek van de hoofdgebruikswijzen kan slechts aan de hand van jaarlijkse terrestrische opneming, of liever schatting, geschieden, en wel, zoals men in de wandeling zegt, door de burgemeesters, dit tegelijk met de opmaking van de „Gemeentelijke Jaarcijfers voor de Landbouw". De burgemeesters verwerken dan met een in die „Gemeentelijke Jaarcijfers voor de Landbouw" de ge wenste specificaties binnen de hoofdgebruikswijzen onder leiding van het Centraal Bureau voor de Statistiek en met behulp van plaat selijke deskundigen. Bijzondere specificaties kunnen door bijzondere organen ter hand worden genomen, zo de specificatie van het boster- rein door het Staatsbosbeheer. De „Gemeentelijke Jaarcijfers voor de

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1954 | | pagina 7