186 Wij raken hier het grondprobleem: Wat is de betekenis van de ka dastrale grens Met dit probleem heeft de kadaster-landmeter steeds te maken en zijn zienswijze hierover bepaalt zijn innerlijke houding tegen over zijn werk en tegenover het publiek. De voorzitter dankt de heren Mr. ir. Berg, Mr. ir. van Huls, Mr. Jonas, Jongedijk, Joosten en Kluvers voor de waardevolle rappor ten die zij hebben ingediend. Hij schetst in het kort de inhoud van de rapporten en het verschil in zienswijze tussen enkele auteurs. Over het rapport van Mr. ir. van Huls kan hij niet nalaten een per soonlijke reactie te uiten. Hij vraagt zich af of in dit rapport niet een miskenning ligt opgesloten van het Nederlandse Kadaster en hij toont aan, dat het Kadaster in vele opzichten aanzienlijk meer beteke nis heeft dan die van een fiscaal-administratieve instelling. Vervolgens brengt de voorzitter de rapporten gezamenlijk in dis cussie. Ir. van Riessen geeft een critische beschouwing van het rapport van Mr. ir. van Huls. Hij noemt de betekenis die het Kadaster heeft voor de openbare registersvoor de specialiteit, in het bijzonder bij de hypothecaire credietverlening, is het Kadaster onmisbaar. Indien het Kadaster alleen fiscale belangen zou behartigen, zou de bijhouding heel wat eenvoudiger en goedkoper kunnen zijn. Trouwens uit de voor schriften blijkt duidelijk het streven naar overeenstemming tussen de inhoud van de openbare registers en de kadastrale gegevens. Uit verschillende wetten, o.a. de ruilverkavelingswet, blijkt, dat aan de kadastrale gegevens een ruimere betekenis moet worden toegekend dan een louter fiscale. Ook het pubiek heeft vertrouwen in de kadastrale gegevenshet beschouwt in het algemeen de kadastrale grens als eigendomsgrens en aanvaardt dit als iets vanzelfsprekends. De heer Van Huls zet in zijn artikel de klok terug. Dit is niet zonder gevaar, vooral nu er in verband met het Ontwerp B.W. van Prof. Meyers misschien een kans aanwezig is het Kadaster een wettelijke fundering te geven, die in overeenstemming is met de plaats die het in werkelijkheid inneemt. De heer Heines zet uiteen, dat bij hermeting de delimitatie de af paling, de aanwijzing aan de landmeter en de aantekening op het veld werk de aandacht vragen. Hij is van oordeel, dat alleen die eigendoms- grenzen moeten worden gedelimiteerd, waarvan geen voldoend veld werk bestaat. Bij tegenspraak van partijen bij de delimitatie moet de landmeter trachten door voorlichting de partijen tot elkaar te brengen. Indien de gedelimiteerde grens afwijkt van de bestaande gegevens, kan de landmeter bij geringe afwijkingen de gedelimiteerde grens aan houden. In de overige gevallen dient een akte te worden opgemaakt, waarvoor de kadastrale gegevens kosteloos zouden kunnen worden verstrekt. Prof. ir. Baarda verwondert er zich over, dat in de rapporten be paalde tegenstellingen tot uitdrukking komen, die wij bij de toepassing van de wiskunde menen te hebben overwonnen.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1954 | | pagina 24