Literatuuroverzicht 188 hermeting bevatten en de vierde en voornaamste betrekking heeft op het instellen van een Regeringscommissie. Prof. ir. Baarda en anderen achten de eerste drie conclusies niet ruim genoeg gesteld. De vergadering kan wel accoord gaan met de strekking van de conclusies, dat hermetingen en herkaarteringen nodig zijn, doch zij is van oordeel, dat de voorgestelde Regeringscommissie niet bij voorbaat dient te worden gebonden aan bepaalde door het congres aanvaarde richtlijnen. De vergadering accepteert met algemene instemming de voorgestelde conclusie: „Voor het ontwerpen van deli- mitatievoorschriften voor hermetingen beveelt het congres een Rege ringscommissie aan, bestaande uit juristen en kadastrale deskundige geodeten". Met 26 stemmen vóór, 4 tegen en 30 blanco geeft de vergadering haar opinie over een door de heer Kluvers ingediende en verdedigde motie, die als volgt luidt: „Bij een hermeting (geen herkaartering zijnde) moet gedelimiteerd worden. De gedelimiteerde terreinsgrens moet bij afwijking van de onzichtbare kadastrale grens als regel de nieuwe kadastrale grens worden. De landmeter beslist, wanneer de feitelijke omstandigheden het nodig maken, dat van deze regel wordt afgeweken. Indien het praktisch niet mogelijk of te bezwaarlijk is dit te bereiken door het laten overschrijven van een stuk, moet dit op een andere wijze mogelijk worden gemaakt." De Voorzitter concludeert uit deze stemming, dat het wel duidelijk blijkt, dat de vergadering de in te stellen Regeringscommissie zo vrij mogelijk wil laten oordelen. J3e rapporteur S. M. Meelker De Onafhankelijke Landmeter-Expert en Landmeter-Architect. Sept.-Oct. 1953 nr. 43. Schrijver: Paul Terlinck. Het gehele nummer van dit Belgische tijdschrift 147 blz. - is gewijd aan een studie(Over de positie van de landmeter in Canada. De taal is Frans. Het geeft een gedetailleerd beeld van evolutie en toe stand van de eigendomsadministratie aldaar in verband met de werk zaamheden van de landmeter, en door contrastwerking maakt het ons bewust van de geheel andere verhoudingen hier in het grootste deel van West-Europa. Hier werden de kadasters meestal ingevoerd in reeds volledig geparcelleerde landen met reeds lang gevestigde rechten door de centraliserende wil van regeerders, met voornamelijk een fiscaal doel. Ze zijn aaneengesloten, zonder territoriale hiaten. Ze zijn niet uit de samenleving als zodanig voortgekomen groeisels en aan dit odium ontworstelen ze zich met moeite. In Canada is het kadaster een instrument geweest, en dat is het ook nog, om het land te verdelen en de rechten van de verkrijgers van ,,'s Konings grond" vast te leggen. De gedachte verdeling was er voor de realisatie, vandaar de sterk mathematische inslag, rechthoeken be-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1954 | | pagina 26