189 grensd door meridianen en parallellen met voor ieder blok een stereo tiepe onderverdeling, voor zover terrein en het toch reeds bestaande toelaten. Deze realisatie is een deel van taak en prérogatief van de landmeter. De positie van de landmeter is wettelijk geregeld. Er zijn land meters-ambtenaar, maar het merendeel is semi-particulier, georgani seerd dan in een corporatie. Minutieus geeft het artikel examen- en toelatingseisen in de ver schillende provincies van Canada, diploma's, rechten en verplichtingen. Er bestaat een registratie van de rechten op de uitgegeven gronden en de successieve overdrachtend^ze registratie is verplicht, niet fiscaal en dienend voor publiciteit. Daarnaast, en de registratie vervangend, bestaat in sommige gebieden een Torrensstelsel, gedeeltelijk vrijwillig, gedeeltelijk verplicht, in welke administratie rechten kunnen c.q. moeten worden opgenomen en die dan gegarandeerd zijn en bovendien besch'ermd worden door een assurantiefonds. Zowel bij de registratie als bij het Torrensstelsel is de landmeter een belangrijke tussenpersoon. Techniek, meting, topografie enz. worden aangeroerd en het vige rende maatstelsel wordt beschreven. Bovenstaande summiere beschouwing geef ik om tot lezing te ani meren ze heeft generlei pretentie tot een oordeel. Vergelijking met het totaal andere kan leiden tot meer inzicht in het al te bekende en tot relativering. De studie is een onderdeel van een serie getiteld: Étude sur le statut du géomètre dans les différents pays. De Gr. De eerste gedeelten van deze serie (Titre premier: Préliminaires Buts poursuivis Questionnaire TyPe> en Titre deuxième: L'Or- ganisation internationale) vindt men in nr. 40 (Maart-April 1953) van het bovengenoemde Belgische tijdschrift. De heer Terlinck heeft een enorm werk aangevateen vergelijkende studie over de landmeter, zijn werk en zijn positie in alle landen van de wereld. Zulks mede ter bevordering van de internationale toenade ring en van de vredesgedachte Aan de hand van een mede gepubliceerde algemene vragenlijst, die 34 vragen bevat, heeft hij getracht vergelijkbare gegevens omtrent de juridische en sociale basis van het landmetersberoep, de opleiding en het diploma van de landmeter, zijn arbeidsveld en wijze van werken, zijn verenigingsverband en omtrent de plaats van de geodesie in de publieke dienst, benevens de vakliteratuur van de landmeter, te ver krijgen uit een groot aantal landen. Hij erkent de moeilijkheid gelegen in het interpreteren van de ontvangen antwoordende verstrekte ge gevens zijn door nadere correspondentie en mondeling contact aan gevuld. In de genoemde aflevering nr. 40 is een aanvang gemaakt met het eerste onderdeel „Europa" van de Titre troisièmehet landmeters- beroep in de verschillende landen der wereld. Natuurlijk is het eerst

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1954 | | pagina 27