VERSCHILLENDE ONDERWERPEN Het ontstaan van het Franse kadaster 190 behandelde land België, in nr. 42 volgt dan de Belgische Congo. Het valt moeilijk te zeggen of de beschrijving van Terlinck een in alle opzichten betrouwbaar beeld geeft. De kennisneming van de inhoud van een nog te publiceren onderdeel, dat de Nederlandse land meetkundige wereld tot onderwerp heeft en dat dus de gelegenheid geeft een stukje van dit compilatiewerk op zijn mérites te beoordelen, stemt tot voorzichtigheid dienaangaande. W. v. R. Österreichische Zeitschrift für Vermessungswesen, jg. 1953, nrs. 3, 4 en 5. Stephan Nagy: Vom Steuerkataster zum Rechtskataster. Ook in Oostenrijk is er blijkbaar verlangen naar een positieve spe cialiteit van het kadaster. Het verschil tussen „Papier- und Natur- grenzen" blijkt evenals bij ons nogal eens kwesties op te leveren. De schrijver vergelijkt de toestand in Beieren, Zwitserland, Tsche- choslowakije en Hongarije met die in Oostenrijk, met betrekking tot de invloed die het „bodemrecht" op het kadasterwerk heeft en geeft een overzicht van de nauwkeurigheid bij de perceelsmeting in die landen. Tenslotte levert hij een pleidooi voor de invoering van een rechtsgeldig kadaster in aansluiting op het bestaande grondboek. Daar bij stelt hij een afpalingsplicht op de voorgrond, waaraan een bescher ming van de grenstekens behoort te worden verbonden. Voorts noemt hij het probleem van de „natte grenzen" in verband met het heersende waterrecht en de vastlegging van de door waterlopen gevormde grens scheidingen. Beperking van de mogelijkheid van eigendomsverkrijging van grond door middel van verjaring is noodzakelijk. Het belang van de kadastrale kaart voor grensuitzettingen en bij „Grensstreitigkeiten" dient voorop te staan, deugdelijke meetgetallen behoren te kunnen be slissen, boven getuigenbewijs. („Im Vermessungswesen hat das Ge- dachtnis stets als schlechtes geodatisches Instrument gegolten!") W. v. R. Revue des Géomètres-Experts et Topographes Francais, 1954, no. 2. M. PoiréeEstimation de la valeur des propriétés soumises au remembrement, classification et évoluation des sols. Een beschrijving van de wijze van schatten in ruilverkavelingen ook in Frankrijk wordt het voortbrengend vermogen van de gronden ge schat. De Génie rural is er voorstander van, dat de gronden door de landbouwers worden geschat. Een „wetenschappelijke" methode van schatten wordt van de hand gewezen. G. F. W. Onlangs is een belangrijk werk verschenen, getiteld Le cadastre frangais, geschreven door R. Herbin, hoofd van de kadastrale dienst, en A. Pébereau, adjunct-hoofd van dezelfde dienst (407 blz., 15 X 24 cm, Les éditions Francis Lefebvre, 13, rue Viète, Paris 17e, 1953, prijs 2120 francs).

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1954 | | pagina 28