191 Het spreekt haast vanzelf, dat dit boek begint met een overzicht van de geschiedenis van het Franse kadaster, die ook gedeeltelijk als de geschiedenis van het Nederlandse kadaster kan worden opgevat, om dat met ingang van i Januari 1812 de Franse belastingwetten hier te lande geldig werden verklaard en daarmede ook de wetten en voor schriften, vervat in de Recueiléthodique, betreffende de oprichting van een kadaster. Het leek mij daarom van belang, dit historisch over zicht in het Nederlands te vertalen. De schrijvers vermelden eerst enkele bijzonderheden uit het verste verleden, zoals een Chaldeeuwse kaart uit omstreeks 4000 v. C., met maten, grootte en beschrijving van een Babylonische stad, en het be kende Egyptische kadaster van het Nijlgebied. Dan vervolgen zij hun overzicht als volgt De cijns, waarvan men de instelling toeschrijft aan Servius Tullius (578-534 v. C.), de zesde legendarische koning van Rome, werd aan gewend voor de inning van de belastingalle burgers waren gehouden de grootte en de waarde van hun goederen op te geven. De aangiften, bij ieder lustrum geverifieerd, werden opgetekend in speciale registers tabulae censimles), die vermeldden de grootte van de grondstukken, hun wijze van bebouwing, hun kwaliteit en hun opbrengst, benevens de naam van de pachter of leenman van het perceel. Een veelomvattende telling, die men als een soort algemeen kadaster kan beschouwen, werd uitgevoerd onder Augustus, en Tacitus verklaart, dat de keizer eigenhandig de samenvatting van de statistiek van de Romeinse wereld wilde schrijven. Men heeft zich afgevraagd, of er in Rome een kadaster bestond, gebaseerd op een perceelsgewijze opmeting. Er bestaan op dit punt onzekerheden, die door met geduld uitgevoerde navorsingen de neiging hebben te verdwijnen; het ja schijnt twijfelachtig te zijn en men moet vermoeden, dat de boeken, genaamd capitastra 1die de belasting aanslagen bevatten, eenvoudig waren opgesteld op grond van eigen aan giften. Deze moesten bevatten van elk grondstuk de grootte, zijn op brengst gedurende de laatste tien jaren en zijn kapitaalswaarde. Er is alle reden om te geloven, dat de eigenaren slechts zelden een opmeting gebruikten om de grootte van hun eigendommen te bepalen en dat zij deze doorgaans afleidden uit gegevens volgende uit het aantal ploeg- dagen van een paar ossen of werkdagen van een slaaf, dan wel uit de hoeveelheid gebruikt zaaizaad. De aangiften werden beoordeeld door een ambtenaar, de censitor, die in geval van verdenking, de bevoegd heid had ze te laten verifiëren door een agrimensor, de voorvader van onze huidige landmeter. Maar de straffen die de fraudeurs opliepen waren zo zwaar, dat de agrimensoren slechts zelden eigendommen behoefden op te meten. 1) Sommigen zien in samentrekking van het woord capitastra de oorsprong van het woord kadaster. Volgens andere schrijvers zou dit woord afgeleid zijn van de pude benaming, hetzij van de grensstenen, hetzij van de leien waarop de plattegronden werden getekend.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1954 | | pagina 29