194 cijnsplichtig waren en wel in deze vormPierre Larocne is op zijn grond aan Monsieur schuldig zoveel geld, koren en kippen." Deze vermelding toont duidelijk aan, dat er slechts sprake was van eenvou dige verklaringen van de exploitanten. Soms waren de registers vergezeld van plans op perkament, linnen of zelfs op schaapshuid; er zijn er onder met een werkelijk artistieke waarde, maar bijna alle zijn eenvoudige op het oog getekende schetsen. Naarmate de koninklijke macht sterker werd, deed zich de behoefte aan een samenhangend en juist fiscaal systeem en dus aan een orde lijk kadaster in toenemende mate gelden. Vele koningen, o.a. Karei VIII, Lodewijk XIV en Lodewijk XV, hebben het plan opgevat deze omvangrijke maatregel over het gehele koninkrijk toe te passen, maar verschillende oorzaken vormden een beletsel, zoals het gebrek aan geldmiddelen, het gemis aan voldoend geperfectionneerde instrumen ten en methoden, de tegenstand van de grote leenmannen, de onmoge lijkheid een algemeen geldend initiatief te nemen en een uniforme werkwijze in te voeren in provincies die verschilden in gewoonten, taal en maten. Maar toch, al kon dan een algemeen Frans kadaster niet tot stand gebracht worden, de provincies hadden er zo goed de geweldige voor delen van aangevoeld, dat zij zich dit instituut verschaften of pro beerden te verschaffen, naarmate hun middelen dit toelieten. Zo zag men al vroeg een kadaster verschijnen in Dauphiné, in 1715 in Pro vence en wat later in Argonne, Ile-de-France, Champagne, Limousin, Corsica. De oprichting van het kadaster in Dauphiné dagtekent al van zeer lang geleden, waarschijnlijk van het begin van de 12e eeuw. Het be stond aanvankelijk uit de péréquaircs (registers van evenredige ver deling van lasten, vert.), bevattende de beschrijving van de onroerende goederen en de schatting van de opbrengsten ervan, en vervolgens, na een revisie, gelast door Karei V, uit nieuwe registers, genaamd par- cellaires, die vermeldden, met minutieuze details, de ligging van de eigendommen, hun grootte, hun grondsoort, de namen van de eigenaars en de klasse. Plaatselijke landmeters en schatters, sapiteurs genaamd, waren met het werk belast. Deze percelenregisters werden gecompleteerd door twee andere boeken, de coursier kohier, vert.) en het register van overdrachten. Gedurende zeer lange tijd waren de landen waar de belasting een zakelijk karakter had (meest onder Latijnse invloed) de enige die een kadaster bezaten, dikwijls, zoals in Haute-Guyenne en Provence, com- poix terrier genaamd. Plerhaalde pogingen werden ondernomen, voor al door Colbert, dit instituut in de andere delen van het grondgebied in te voeren, om een betere omslag te waarborgen van een belasting waarvan de inning levendige critiek uitlokte. Men heeft veel gesproken, en met reden, over de plannen van Tur- got, die, na een vrij gelukkige operatie in het generaliteitsland Limou sin, waarvan hij de koninklijke intendant was, de inrichting van een algemeen kadaster voorstelde, zonder echter een betere methode te

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1954 | | pagina 36