203 Het verheugt ons zeer bijzonder, dat Prof. Polak voor onze Federatie geen onbekende dit belangrijke onderwerp voor ons wil inleidenik geef hem het woord." Onder grote aandacht hield Prof. Polak zijn voordracht over „Grensrecht", die in dit tijdschrift zal worden gepubliceerd. De voorzitter bracht de spreker dank voor zijn zeer belangrijke voordracht. Na de koffietafel, waaraan ook de dames aanzaten, opende de voor zitter om 14.00 uur het huishoudelijk gedeelte met de volgende toe spraak „Aan het begin van dit huishoudelijk gedeelte wil ik degenen her denken, die ons in dit jaar zijn ontvallen. Het zijn de oud-ingenieur verificateur Houben, de oud-landmeters Kuipers en Smit, de hoofd landmeters Griep en Alberda, de landmeter ie klasse Heezemans. Hun nagedachtenis is reeds in ons tijdschrift geëerd. Ik verzoek U in een ogenblik stilte hen ook hier te herdenken. Ook dit jaar heeft één onzer een koninklijke onderscheiding ont vangen. Wij wensen de hoofdlandmeter Hoving van harte geluk met zijn benoeming tot officier in de orde van Oranje-Nassau. Ik zal aan het jaarverslag, dat U in het tijdschrift afgedrukt vindt, niet veel toevoegen. Een enkel punt wil ik hier onderstrepen. Het probleem van de middelbare kracht heeft in het lopende jaar de ge moederen in hevige mate beroerd. Zo eenvoudig als het schijnt, nl. dat, nu de geodetisch-ingenieur is opgetreden, ook de middelbare tech nicus behoort te worden ingevoegd, is het in vele gevallen niet. Voor zover de landmeter een aantal technische werkzaamheden aan middel baar personeel kan opdragen, is de inschakeling mogelijk en nood zakelijk. Waar echter van de landmeter wordt gevraagd een onpartijdig en hoogstaand deskundig raadsman te zijn, daar wordt het probleem moeilijker. De beschouwingen over het grensrecht, die op dit congres worden gehouden, zullen deze zienswijze naar mijn mening onder steunen. Voor de vele gevallen, dat een middelbare kracht kan op treden, moet zo spoedig mogelijk in de behoefte worden voorzien. Het is dan ook een verheugend feit, dat van verschillende zijden, o.a. van de zijde van de N.L.F., rapporten zijn uitgebracht, waarin het tot stand komen van een middelbare opleiding sterk werd aanbevolen. In tussen is aan de M.T.S. te Utrecht deze opleiding mogelijk gemaakt. Nadat de heer Harry op het vorige congres verteld heeft over de functie die de fotogrammetrie bij het Zwitserse kadaster vervult, is Nederland niet achtergebleven te bewijzen, dat het mogelijk is met behulp van fotogrammetrie kaarten te maken, die aan kadastrale eisen voldoen. Het grote nut van fotogrammetrie op vele gebieden was reeds lang bekend, maar de thans geschapen mogelijkheden bieden belang rijke perspectieven. Technisch is het mogelijk, administratief is het in sommige gevallen moeilijk misschien is echter de grootste moeilijk heid nog gelegen in het aanpassingsvermogen van het regerings apparaat. De grote belangstelling die bestond voor de studiedag over electro-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1954 | | pagina 45