205 vergadering van de commissie voor administratie en juridische pro blemen een aanvang nam. Van deze vergadering is een afzonderlijk verslag opgenomen op blz. 185. Bij het zeer geslaagde diner aan het einde van de eerste congresdag v werden enige speeches gehouden, o.a. een toespraak van Prof. Kruid hof tot het nieuw benoemde erelid Prof. Schermerhorn en een uit voerige beantwoording van de laatste. Ook de geestige tafelrede van Prof. Polak mag niet onvermeld blijven. Mevr. Hof dankte namens de aanwezige dames voor de zeer gewaardeerde uitnodiging dit congres bij te wonenzij hoopte dat op de ingeslagen weg zou worden voort gegaan. Tijdens het diner werd besloten de secretaris van de N.L.F., de heer Ir. J. Wolthuis, die wegens ziekte het congres niet kon bij wonen, een telegram te zenden. De tweede dag, waarop de heer G. F. Witt een voordracht heeft gehouden over het Kadaster en de fotogrammetrie en de heer Mr. C. C. Driessen over de continental shelf, werd na sluiting door de voorzit ter en een gemeenschappelijke koffiemaaltijd besloten met een haven- rondvaart, waarna door nog een groot aantal deelnemers in gezellig samenzijn werd theegedronken in „Parkzicht". Tijdens de pauzes werd door de N.V. Lettergieterij „Amsterdam" voorheen N. Tetterode, de door haar geïmporteerde en door de firma Hoh Hahne te Offenbach vervaardigde Hohlux pantograaf gede monstreerd. Met behulp van deze optische pantograaf kunnen van kaarten vergrote en verkleinde kopieën getekend worden. Het apparaat bestaat uit een eenvoudige reproductiecamera (lens 19, 30 cm), loodrecht staande in een kast van 1,7 (hoogte) X 1,4 X 1,4 m. Op de bodem bevindt zich een bord van 1 X 1 m, waarop het origineel wordt gelegd. Dit bord kan horizontaal worden gesteld, maar ook kan er een kleine helling aan worden gegeven teneinde geringe ontschran- kingen uit te voeren. De gewenste vergroting (1 1 tot 1 2,3) of verkleining (2,5 1 tot 1 1) kan m.b.v. handwielen op schalen wor den ingesteld. Het beeld verschijnt dan direct helder en duidelijk op het matglas (40 X 40 cm), dat in het bovenblad van het apparaat is aangebracht. Men kan het matglas door een heldere ruit vervangen, daarop transparant papier leggen en hierop m.b.v. potlood kopiëren (eventueel na verschuiving voor inpassing van het beeld in een reeds op het papier voorkomende figuratie). In plaats van met loodjes worden het origineel en het papier waarop gekopieerd wordt, met hechtmagneetjes vastgelegd. Er zijn accessoires leverbaar voor vergrotingen van 1 3,5 tot 1 5 of verkleiningen van 5 1 tot 3,5 1 en voor het maken van foto grafische kopieën. Het apparaat wordt reeds gebruikt op enige Duitse kadasterbureaux. Over de er mede opgedane ervaringen kan men lezen in het Zeit- schrift für Vermessungswesen 1954, blz. 187-188. De waarnemend secretaris, Ir. F. Harkink

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1954 | | pagina 47