220 Enige punten voor onderzoek heb ik genoemd. Ook op het gebied van de reproductie is het laatste woord nog niet gesproken. Inciden tele onderzoekingen vragen veel persoonlijke offers van degenen die ze verrichten en lopen bovendien de kans niet doeltreffend te zijn, daar zij van te beperkte omvang kunnen zijn. Daarom verdient het m.i. aanbeveling alle onderzoekingen te coördi neren en de leiding hiervan toe te vertrouwen aan een Bureau On derzoek van het Kadaster. Vele problemen gelegen op het gebied van de praktijk kunnen dan, in samenwerking met het Laboratorium voor Geodesie van de T.H. te Delft en eventueel andere instellingen, worden onderzocht. Aldus zal er toe kunnen worden bijgedragen, dat de wens van Boer in vervulling gaat, nl. dat het Kadaster aan de veelzijdige eisen die de maatschappij stelt kan voldoen. Ir. F. VAN SCHAGEN Hoofdingenieur bij de Cultuurtechnische dienst te Utrecht Beschouwingen omtrent enkele bij de Beierse Ruilverkavelingsdienst in zwang zijnde technische methoden en hulpmiddelen op het gebied van de reproductietechniek. De voordracht gehouden door de heer Dipl. Ing. L. Jager, directeur van de ruilverkavelingsdienst in het district Bamberg, behorende tot het Duitse Land Beieren, ter gelegenheid van het Beierse congres voor ruilverkaveling te München op 5 augustus 1953, was in zoverre voor de daar aanwezige deelnemers van de Cultuurtechnische dienst (Utrecht) van belang, dat methoden en middelen werden opgesomd, sedert de oorlog bij de Beierse ruilverkavelingsdienst ontwikkeld en beproefd, die, wel reeds te onzent bekend, maar nog weinig voor land meetkundige doeleinden in toepassing gebracht, mogelijk ook wel van belang zouden kunnen blijken te zijn voor de Cultuurtechnische dienst als zodanig en eventueel voor andere diensten in Nederland die zich met reproductie van gekleurd en ander kaartmateriaal bezighouden. Op de tentoonstelling, verbonden aan dit congres, kon men diverse van deze methoden en hulpmiddelen nader bezichtigenook kon men een bezoek brengen aan de reproductieafdelingen van de kantoren te Krumbach en Bamberg. 1) De schrijver is de heren M. IJ. Flink, chef-cartograaf van de Meetkundige dienst van de Rijkswaterstaat en Ir. J. A. C. E. van Roermund, geodetisch- ingenieur bij de Topografische dienst, beiden te Delft, zeer erkentelijk voor het doorlezen van zijn manuscript en voor de door hen gemaakte opmerkingen, die zoveel mogelijk in het onderstaande artikel zijn verwerkt.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1954 | | pagina 10