221 Hieronder zal hetgeen van belang scheen nader worden beschreven. I. Veelkleurige kaartreproducties met behulp van seefmallen. Met deze belangrijke reproductiemethode, die ontleend werd aan de textielindustrie en voor kaarteringsdoeleinden verder werd ontwik keld in Beieren, speciaal door het ruilverkavelingskantoor te Bamberg, is het mogelijk op snelle en economische wijze een klein aantal veel- kleurenkaarten te vervaardigen, die anders met de hand zouden moeten worden ingekleurd, omdat op andere wijze drukken te duur zou komen. De volgende beschrijving van deze zeefmaldruk is ontleend aan de uiteenzettingen van de heren Jager (i) en Dremer (2). Het werken met mallen mag algemeen bekend worden veronder steld men knipt een model, patroon of masker uit een of andere stof (karton, kunststof of metaal) en bedekt het te beschilderen materiaal met deze mal. De met de kwast aan te brengen verf of de te spuiten verf kan slechts door de openingen in de mal het onder liggende materiaal bereiken. Bij een meer ingewikkeld patroon, dus met vele openingen, dient men er bij de vervaardiging van de mal aan te denken, dat de onder delen door verbindingsstukjes of bruggetjes met elkander verbonden blijven, omdat anders bij het verven de kans zou bestaan, dat de mal- onderdelen t.o.v. elkander zouden gaan verschuiven. Deze voor de stevigheid en samenhang van de mal zo noodzakelijke bruggetjes verhinderen echter, dat op die plaatsen de verf op het onderliggende materiaal terecht komt en nu kan men bij ander werk deze hiaten in het verfoppervlak op artistieke wijze wel in het patroon weten op te nemen, bij kaartreproducties kan dit in het geheel niet worden getolereerd. Men heeft daarom naar een middel gezocht, waarbij die verbindingsstukjes of bruggetjes zo fijn en dun zouden zijn, dat de verf er om heen kon vloeien en de hiaten in de tekening eronder kon sluiten, en die toch zo sterk waren, dat de malonderdelen niet verschoven konden worden gedurende de verfmanipulaties. De grote vondst is toen geweest, dat men voor dat doel een zeef met fijne mazen heeft genomen. Via de zijde-zeef en de bronzen zeef is men tot de staaldraadzeef gekomen, die voor kaarteringsdoeleinden tegenwoordig alleszins bruikbare resultaten oplevert. In Beieren wordt hiertoe staaldraadzee f 270 genomen, dat betekent dat per Zoll 2,5 cm) 270 draden voorkomen (dus 108 draden per cm of ruim 11400 mazen per cm2!). Deze staaldraadjes hebben een dikte van 0,04 a 0,035 "J1™ Deze zeef wordt op een aluminium raam strak opgespannen met behulp van een hiertoe speciaal geconstrueerde spaninrichting. Nu moeten al die delen van de zeef, waardoor geen verf mag worden gedrukt, worden gesloten, met de een of andere hard wordende massa de rest het patroon moet worden opengelaten. Ook hier werd, vergeleken met de in Engeland en Amerika in zwang zijnde methoden, een belangrijke vondst gedaan en wel door de Fa. Klimsch en Co. te Frankfurt am Main, een „Fabrik für Reproduk-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1954 | | pagina 11