226 TI. Tweeklcurenkaartreproducties met behulp van het twee-kleuren- ozalid-lichtdrukpapier. Dit papier, dat wordt geleverd door de Fa. Kalle te Wiesbaden- Biebrich, is voor twee verschillende spectraalgebieden lichtgevoelig. Met behulp van filters worden deze gebieden gescheiden. De tekening, die in rood zal moeten worden weergegeven, wordt met behulp van een geelfilter (gele foelie, kost per m2 7.50 DM) in een pneumatisch kopieerraam door een enkele minuten durende be lichting op het ozalidpapier overgebracht, waarna de in blauw te ver schijnen tekening op dezelfde wijze, maar nu gedurende ongeveer de helft van de tijd, onder een roodfilter (rode foelie, dezelfde prijs als de vorige) wordt afgedrukt. Dit papier wordt vervolgens droog met ammoniak op de normale wijze ontwikkeld en vertoont daarna een tekening in rode en blauwe kleuren. Het zal te gebruiken zijn voor het weergeven van „oude" en „.nieuwe" toestand bij een ruilverkaveling, in het algemeen daar waar oud en nieuw tegenover elkander moeten worden gesteld. Echter is het ook te gebruiken om het reliëf door middel van hoogte lijnen (rood) weer te geven op de situatie (blauw), of om het water- lopennet (blauw) op de situatie (rood) te doen uitkomen, enz. Een papier dus met vele mogelijkheden. De houdbaarheid van een ozaliddruk is zoals bekend niet onbeperkt. Het verbleken kan enigszins worden tegengegaan door de ozaliddruk na de ontwikkeling goed te luchten. In Beieren, waar men met alle middelen (maar niet tot iedere prijs) de ruilverkaveling tracht te versnellen (men heeft daar nog ca. 3 mil- lioen ha ruilverkavelingsbehoeftig gebied voor de boeg!) en waar één dezer middelen het versnellen van de vervaardiging van kaarten en kaartafdrukken blijkt te zijn, is men tot het besluit gekomen, in be ginsel alle handenarbeid bij het vermenigvuldigen van kaarten en plan nen uit te schakelen. Het kaarteren op kleine schaal, wat gekwalificeerde tekenarbeid betekende, is verlaten voor het doen vervaardigen van eenvoudiger tekenwerk op grote schaal en het wederom verkleinen hiervan op foto mechanische wijze. Weliswaar verlangt deze gang van zaken in het begin de investering van grote sommen gelds voor de aanschaffing van dure instrumenten, en bovenal van de leidende ambtenaren levendigheid van geest en or ganisatietalent, toch voert hij op den duur volgens Direktor Jager meer nog dan alle andere maatregelen, tot een economische vormgeving der technische ruilverkavelingsmethoden. Volgens hem zijn de mijlpalen in deze ontwikkeling: de fotografische reproductie, de omkeerfilm, het reeds genoemde lichtdrukpapier als mede Ozalid-A (maatvast!?) en Ozalid-Kontrast en de zeefmaldruk. De fotografische reproductie is bij ons geen onbekende meer en kan hier dus stilzwijgend voorbij worden gegaan. Op één instrument echter dient toch kort de aandacht te worden gevestigd:

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1954 | | pagina 16