227 III. Van alle reproductiecamera's stelt de door de Fa. Klimsch en Co. te Frankfurt am Main vervaardigde Super-Autohorika DT (Dunkel- kammertyp) wel het neusje van de zalm voor, toegerust als hij is met de allernieuwste snufjes, zoals volautomatische scherpstelling voor willekeurige beeldvlakken, afstandsbediening voor het in alle, richtingen beweegbare voorwerpsvlak (hierdoor wordt ontschranking mogelijk gemaakt), een dashboard met 24 handles, schakelaars en automatisch zich instellende schalen, waarop iets af te lezen valt, pneumatische aanzuiging van het papier op beeld- en objectvlak, enz. enz., te veel om op te noemen. Met een instelnauwkeurigheid tot op 0,05 mm gedoogt dit instru ment alle reproductiewerkzaamheden die voor de vervaardiger van kaarten van belang zijn. Belangstellenden in dit dure apparaat zij ver wezen naar de desbetreffende folder van Klimsch en Co., die inmid dels een nog nieuwer apparaat op de markt heeft gebracht, geheel gespecialiseerd op de kaartreproductie, nl. de „Klimsch Gross-Karto- grafika". Opmerking: Andere van dergelijke apparaten die op de markt zijn, zijn de „Hoh und Hahne"-camera en de „Little John"-camera, die de Topografische dienst te Delft bezit. IV. Bijzonder belangwekkend leek verder een instrumentje (prijs 4000.het kan bij iedere reproductiecamera worden geleverd), waarmede lijnen naar believen kunnen worden versterkt of versmald. Bedoeld wordt de Klimsch-Variomat of Strichstarkenwandlervolgens Prof. Schlötzer, waarmede alle lijndikten van een tekening kunnen worden versterkt indien van een negatief wordt uitgegaan, of alle lijndikten versmald (verzwakt) wanneer van een positief wordt uit gegaan. De werking berust op het principe, dat een planparallelle plaat, ge plaatst voor de lens, dus in de stralengang van het optisch systeem, tengevolge van een kleine afwijking uit de nulstand, loodrecht op de optische as, een beeldverschuiving veroorzaakt. De kanteling van de planparallelle plaat kan in alle richtingen van te voren precies bepaald en daarna gedoseerd worden. Zij geschiedt geheel motorisch volgens verwisselbare, maar voorgeschreven mechanische banen. Twee belangrijke dingen kan men met de „Variomat" doen, nl. 1. bij sterke verkleiningen de tekening (lijndikten) versterken; 2. bij sterke vergrotingen de tekening (lijndikten) verzwakken. ad. 1. De versterking geschiedt additief. Wil men bv. een negatief met lijndikten van t/10, 3/10 en SJ10 mm met de Klimsch-Variomat optisch i/jo mm versterken, dan verkrijgt de reproductie lijndikten van 2/10, 4/10 en 6/10 mm. De verschillen in lijndikten worden bij ver sterking dus verkleind. (Aanvangsverhouding in het voorbeeld 1/10 5/10 1:5, eindverhouding 2/10 6j1Q z 3.) Om dezelfde reden verdwijnen kleine onvolkomenheden in de breedte van de lijnen en worden hoeken afgerond. Men moet er echter voor oppassen een te zware versterking toe te passen, want dan zou

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1954 | | pagina 17