235 Plastische tekenmaterialen voor cartografische doeleinden de rechthoekige aansluiting consequent wordt volgehouden, met noe menswaard zal afwijken van het aantal dat door de „vrije opzet" van elk plan afzonderlijk zal ontstaan. Hierbij wordt verondersteld, dat men niet star zal vasthouden aan het oude standpunt, dat het beter is natuurlijke grenzen als bladgrenzen te nemen. Eertijds beoogde men met deze opvatting niet alleen op de enkelvou digheid van één kaart de nadruk te leggen, maar ook zag men in de na tuurlijke grens iets blijvends. Uiteraard is een natuurlijke grens ver anderlijk uit dien hoofde wordt het blijvend karakter van die grens en daarmede zijn betekenis voor het kadaster naar een ondergeschikte plaats verschoven. Immers bij de voortschrijdende kadastrale techniek is een verantwoorde meetkundige grondslag het alles beheersende uit gangspunt voor de aanmeting der rechtsgrenzen. Een steen of paal, die in een stelsel van meetlijnen is aangemeten, is thans, in tegenstelling met vroeger, niet enkel een verplaatsbaar ob ject, maar een terreinsvoorwerp dat te allen tijde op de oorspronkelijke plaats opgericht kan worden. Als gevolg van de voortdurende relatie die bestaat tussen terreins- voorwerpen en de in meetgetallen uitgedrukte afstanden, heeft men meer armslag gekregen bij de keuze van de bladgrenzen, waardoor het niet meer nodig is, een enkelvoudig plan het keurslijf der natuurlijke begrenzing op te dringen. Gezien de mogelijkheden kan het Kadaster, indien het schijnbaar onmiddellijke nuttige effect van het enkelvoudige plan voor intern gebruik wordt opgegeven, zijn cartografie meer nog dan voorheen in de sfeer der algemene doelmatigheid betrekken. P. A. VAN GORSEL Medewerker C. V. Ingenieursbureau Van Steenis, W. A., Utrecht Astralon en astrafoil als tekenondergrond voor cartografische doel einden In de naoorlogse periode werden in ons land diverse soorten plasti sche tekenmaterialen geïmporteerd en wel uit Amerika, Engeland en Duitsland. Het gebruik van plastische tekenmaterialen voor cartogra fische doeleinden heeft zich thans tot diverse diensten in den lande uitgebreid, hoewel men, wat de betekening betreft, meestal nog in een experimenteel stadium verkeert. Een onderzoek naar de maatvastheid van de plastische tekenmate rialen, door het T.N.O. Toegepast Natuurwetenschappelijk Onder zoek) verricht, heeft uitgewezen, dat de materialen astralon, astrafoil en plastic sheet zo goed als ongevoelig zijn voor vocht en nagenoeg aan de gestelde eisen van maatvastheid beantwoorden. (Zie ook het artikel

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1954 | | pagina 25