237 voorbewerking te doen ondergaan, door de gematteerde zijde van de astralonplaat met puimsteenpoeder te bewerken, en wel onder lichte druk in de lengterichting van de plaat met een in het poeder gedoopte wollen lap. De ervaringen hebben uitgewezen, dat deze bewerking een goed tekenoppervlak geeft. Het bepalen van de juiste inktsoort voor de betekening van plastics is een vraagstuk waarmede zowel hier te lande als ook in het buiten land jarenlang geëxperimenteerd werd en nog wordt. Men moet bij het bepalen van een juiste inktsoort voor de betekening van plastics bepaalde eisen aan de inkt stellen, die als volgt gerangschikt kunnen worden. De te gebruiken inktsoort moet: a. diepzwart zijn, zodat de tekening geschikt is voor de vervaardiging van kopieën b. een verbinding met het materiaal aangaan, zodat houdbaarheid op lange termijn gegarandeerd is; c. een niet te grote vluchtigheidsgraad bezitten, daarentegen ook niet te langzaam drogen d. een zodanige vloeibaarheid bezitten, dat het tekenen van dunne en strakke lijnen mogelijk is e. geen aantasting van trekpennen en andere tekenmaterialen veroor zaken f. benzine-, spiritus- en watervast opdrogen g. zodanig op het materiaal inwerken, dat raderen nog goed mogelijk is h. goed bruikbaar zijn in zowel trek- als tekenpen. Voor de betekening van de plastische materialen zijn diverse inkt soorten op de markt gebracht, o.a. de Talenslichtdrukinkt, de Craftint nr. 147 en nr. 150, de Astrafoil Drawing Ink. Genoemde soorten zijn alle in meer of mindere mate geschikt, hoewel men mag aannemen, dat zij toch niet de gewenste oplossing brengen. Dikwijls wordt de Gimborn Linnenmerkinkt gebruikt, waarvan de bruikbaarheid bij toe val ontdekt werd. Genoemde inktsoort, die als waterinkt een vrij goede vloeibaarheid bezit, is goed op het materiaal aan te brengen indien hij een weinig ingedikt wordt. Ervaringen op langere termijn met deze inktsoort ontbreken nog. Een oplossing van het vraagstuk der juiste inktsoort lijkt in Duits land gevonden te zijn door de ontwikkeling van de Pelikaninktsoort 523 S Pelikan Ausziehtusche S für Transparantfoliën)Deze inkt soort werd door de Pelikanfabrieken te Hannover in samenwerking met diverse landmeetkundige diensten ontwikkeld en voldoet in grote lijnen aan de gestelde eisen a t|m h. Proeven met deze inktsoort en oriëntatie in Duitsland betreffende de geschiktheid en het gebruik hebben uitgewezen, dat de toepassing en ingebruikneming voorlopig verantwoord zijn. Het moge dienstig zijn omtrent het gebruik van de Pelikan S inkt en bijbehorende hulpmiddelen een nadere omschrijving te geven ter nadere oriëntatie voor belanghebbenden. De astralonplaat dient vóór de betekening de eventueel noodzakelijke

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1954 | | pagina 27