243 Aan de eerste moeilijkheid (pacht) bood men het hoofd door behalve de eigendomsverkaveling een pachtverkaveling te maken, welke laatste echter alleen tot stand kon komen als men vrijwillig alle hoofden van de betrokkenen in één zak had. Dat dit enorm veel tijd en geduld van de Plaatselijke Commissie en landmeter-deskundige vergde, behoeft hier geen betoog. Met het steeds groter worden van de ruilverkave- lingsblokkeo komt het moment, dat men zonder wettelijke dwang zo'n pachtverkaveling niet meer voor elkaar krijgt. Hier moest wetswijzi ging komen. Het euvel van de lang uitgestelde officiële inbezitneming onderving men door een vrijwillige officieuze ingebruikneming kort na het be kend maken van de zogenaamde voorlopige kavelindeling. Het lukte meestal de belanghebbenden van het nut van een voorlopige ingebruik neming te overtuigen (hun recht van reclame tegen het officiële plan van ruilverkaveling bleef onverminderd gehandhaafd). Waren dan later de cultuurtechnische werken gereed en de percelen in zodanige toe stand, dat men een tweede schatting kon verrichten, dan werden de uitkomsten daarvan opgenomen in het plan van ruilverkaveling en dit werd ter visie gelegd. Bij deze voorlopige ingebruikneming was men weer afhankelijk van aller toestemming en ook hier moest heel wat ge praat en geschipperd worden voor men tot een resultaat kwam. Wei gerden een paar eigenaren mede te werken aan de voorlopige inge bruikneming, dan stond de Plaatselijke Commissie geen machtsmiddel ter beschikking om deze door te zetten. Geen wonder dan ook, dat van de zijde der uitvoerende organen aangedrongen werd op meer wette lijke mogelijkheden. Natuurlijk heeft men behalve de noodzakelijk geachte wijzigingen een aantal andere artikelen onder de loupe genomen en waren er dus vrij ingrijpende veranderingen te verwachten doch wanneer men thans het wetsontwerp zoals het na amendering van de Tweede Kamer tot stand is gekomen doorleest, zal men nog slechts overeenkomst in grote lijnen met de oude vertrouwde wet ontdekken. De a.s. ruil- verkavelingswet is een veel moeilijker leesbare, een veel meer geper fectioneerde en een van de uitvoerders der ruilverkaveling véél meer tijd vergende wet geworden. Vooral dit laatste zal in de loop van dit artikel nader behoren te worden toegelicht, want de indieners van dit wetsontwerp hebben juist vooropgesteld, dat door de meeste van de voorgestelde wijzigingen een snellere verwezenlijking van het praktische resultaat der ruilverkaveling bereikt zou worden. De onderverdeling in drie titelsAlgemene bepalingen, De ruilver kavelingsovereenkomst, Ruilverkaveling uit kracht van de wet, is on veranderd gebleven. Algemene bepalingen Aangezien de pachter in de toekomst niet meer zal voorkómen op de lijst van rechthebbenden, maar zijn rechten zal ontlenen aan het feit, dat zijn (schriftelijke) pachtovereenkomst door de Plaatselijke Com-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1954 | | pagina 33