216 Niet alleen de nauwkeurigheid en de economie van de methode zijn van belang, ook de reactie en de al- of niet-medewerking van het publiek zijn van grote invloed op de ontwikkeling van deze toepassing. Andere punten die de aandacht verdienen bij de hermeting zijn o.a. de schaal van de opname, de schaal van de te vervaardigen kaart, het type van de te gebruiken camera. Harry toont aan, dat voor de nauwkeurigheidsfotogrammetrie op grote schaal de convergente opneming met IOO overlapping aan zienlijk voordeliger is, dan de loodrechte opneming met 60 over lapping. Ook Prof. Schermerhorn is een groot voorstander van het gebruik van de dubbelcamera. Men zal zijn standpunt t.a.v. een grafisch of numeriek kadaster voor deze nieuwe kaarten dienen te bepalen. Hoe groot zullen het financieel voordeel en de tijdwinst zijn bij hermeting De organisatie zal zekere eisen stellen. Allemaal vragen waarop tijdig een antwoord moet worden gegeven, willen we in Nederland niet voor dezelfde moeilijkheden komen te staan als in België. De fotogrammetrie moest in België direct worden toegepast voor de vervaardiging van kaarten ten behoeve van uit breidingsplannen, hetgeen grote moeilijkheden leverde. Als extra argument voor de invoering van het gebruik van de foto grammetrie bij hermeting kan nog de volgende overweging geldeneen hermetingsplan, groots opgezet (hetgeen m.i. alleen mogelijk is met behulp van fotogrammetrie) voor een periode van bijna 20 jaar zal gemakkelijker leiden tot het totstandkomen van een hermetingswet. Voor een groot plan op lange termijn zal men m.i. eerder tot de in stelling van een dergelijke wet overgaan, dan in het geval van een ge ruisloos uitvoeren van hermetingen zoals dit nu gebeurt. Welke juridische waarde heeft de fotogrammetrie voor het kadaster Harry schrijft dat „de uitstekende resultaten met de beste bestaande opnemingsoptiek ons de ogen hebben geopend voor de waarde van de verticale opnemingen als document ter bescherming van de ligging der grenzen en grenspunten". De foto is een document waarop de men selijke vergissingen het minst van invloed zijn. Men behoort deze foto's dienovereenkomstig als bewijskrachtige documenten te be schouwen. U begrijpt dat Harry hier denkt aan gesignaleerde grenzen. Neumaier verklaart, dat door de fotogrammetrie de mogelijkheid wordt geboden, door middel van de foto's in de kadastermetingen een element te brengen, waarvan de objectiviteit boven alle twijfel ver heven is. Voor de verre toekomst is een bepaalde bezitstoestand op de foto vastgelegd en grenskwesties kunnen op een objectieve wijze door het bewijskrachtige document van de foto worden beslist. Van Riessen is in zijn scriptie „Het beginsel van de specialiteit in het rechtsverkeer ten aanzien van onroerend goed" niet zo enthousiast over de door middel van de fotogrammetrie te verkrijgen kadastrale

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1954 | | pagina 6