219 Mocht ooit het plan voor een dergelijke registratie worden uitge voerd, dan zou het misschien aanbeveling verdienen de aandacht van de hiervoor in aanmerking komende autoriteiten te vestigen op het bestaan van een administratief goedbeheerd Nederlands kadaster, dat ook wel over goed opgeleid technisch personeel beschikt. (Voor i.ooo.ooo.per jaar kan het kadaster met een extra staf van ca. too mensen ook wel iets presteren Indien het kadaster op het gebied van de verzekering der grenzen een onderzoek wil instellen, moge ik nog enige punten die hiervoor in aanmerking komen, noemen Van welke aard zijn de verschuivingen in de veen- en plassengebie- den in Noord- en Zuid-Holland? Toen ik 19 jaar geleden in Zuid-Limburg werkte, werd mij gezegd, dat daar de wegen gelegen langs de hellingen, schoven. Hoe staat het met de verschuiving daar tengevolge van de mijnwerking? Treden daar blijvende verschuivingen op of herstellen deze zich in de loop der jaren? Fotogrammetrische opnemingen, gedaan met intervallen van bv. 5 of 10 jaar, kunnen ons hierover misschien inlichten. Conclusies. De toegestane tijd heeft mij er toe gedwongen slechts op enkele punten in te gaan. Toch kan het weinige dat ik gezegd heb al bij velen de vraag opwekken of het geen dwaasheid is nog meer werk bij het kadaster aan te trekken. Wij weten allen, dat de bijhoudingsdienst van het kadaster hoge eisen stelt aan de personeelsvoorziening, dat de ruilverkavelingsdienst in de toekomst nog meer zal moeten presteren, dat de hermetingen dienen door te gaan. Moet dan nog meer werk worden aangetrokken? Echterzou een registratie van het agrarisch grondgebruik door gang vinden, dan zou het voor de Nederlandse belastingbetaler duur der uitkomen indien een aparte dienst werd opgericht. Hiertegen moet dus worden gewaakt. In de afgelopen vijf jaren zijn door de Ruilverkavelingsdienst van het kadaster aan de Fotocartografische dienst van de K.L.M. op drachten voor het maken van luchtfoto's verstrekt tot een totaal van 53400 ha, te weten in 1950: 1850 ha 1951 7890 ha 1953: 11920 ha 1954: 31760 ha. De vraag rijst of het gewenst is voor het aldus verworven fotomateriaal een apart kadastraal fotoarchief in te richten. Wil het kadaster aan de noodzaak tot hermeting voldoen, dan zal ook hier de luchtfotogrammetrie moeten worden toegepast. Voor onderzoekingen dienen hiervoor te geschieden. Het kadaster zal in de naaste toekomst veel werk moeten verzetten. De toepassing van de luchtfotogrammetrie zal zijn taak kunnen ver lichten. Hiervoor is het noodzakelijk, dat het kadaster bij deze toepas sing initiatieven neemt.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1954 | | pagina 9