282 moeilijk en heeft zij een technisch en ten dele ook een administratief aspect, waardoor ook juristen er niet goed raad mee weten. Slechts weinigen buiten Uw kring hebben bovendien het gevoel dat het hier gaat om een urgent probleem. U hebt ondanks de vele aandacht die U aan deze vragen wijdt, zelf daaraan in zoverre schuld, dat U zo voortreffelijk met de gebrekkige regeling van thans weet te werken, dat de gebreken daarvan niet voelbaar worden. Liep het maar eens faliekant mis, dan zou de kans op verbetering veel groter worden. Hier mee is natuurlijk niet een aansporing bedoeld om de zaak eens goed in het honderd te laten lopen. U verkeert zo ongeveer in de positie van de voortreffelijke huisvrouw, die telkens weer haar garderobe weet bij te lappen en te moderniseren. Enige lof krijgt ze daarover gewoonlijk niet te horen en als ze te langen leste om iets nieuws vraagt, dan zegt haar dankbare echtgenoot gewoonlijk: maar kind, die jas van jou ziet er heus toch nog aardig uit. Hoezeer de wetgever -opziet tegen grote veranderingen op dit ge bied is meermalen gebleken, in het bijzonder bij de totstandkoming van de Wegenwet, toen men met voordacht heeft nagelaten voor te schrij ven, dat in de leggers der openbare wegen ook de breedte van die wegen moet worden opgenomen. De regering motiveerde dit standpunt uitvoerig. Zo merkte zij o.m. op, dat „een soort grondboeksysteem met positieve kracht voor de openbare wegen geheel in strijd zou zijn met het ten onzent geldende kadastrale stelsel. Maar ook afgezien hiervan mag men veilig aannemen, dat geschillen over de juiste begrenzing van wegen niet zo veelvuldig voorkomen, dat het de moeite loont ter wille daarvan reeds vooraf over het gehele land alle wegen op te meten en de grenzen nauwkeurig af te bakenen, wat uit de aard der zaak bij de vérstrekkende kracht van de legger niet zou mogen geschieden zonder dat de betrokken grondeigenaren en andere belanghebbenden in de gelegenheid waren gesteld om voor hun belangen op te komen. Boven dien is niet slechts het aanleggen van zodanige leggers een zeer kost baar en moeizaam werk, ook het bijhouden zodanig dat de omschrijving op de legger overal en altijd overeenkomt met de werkelijkheid, is uiterst moeilijk en kostbaar." Wie zo denkt over de grensbepaling van openbare wegen, zal zeker niet enthousiast zijn voor een bindende vastlegging van de grenzen van alle particuliere eigendommen. Intussen gebeurt er toch zeer veel, dat tot verhoging van de betekenis der kadastrale boekhouding leidt. Ik laat daar alle interne regelingen, die er in zo hoge mate toe hebben bijgedragen de juistheid van de kadastrale gegevens te verhogen. Er zijn ook naar buiten werkende regelingen die het kadaster aan gezag doen winnenin de eerste plaats wel de Ruilverkavelingswet. Er is ongeveer 76.000 ha in ruilverkaveling geweest, meer dan 105.000 ha is in uitvoering, terwijl voor meer dan 420.000 bunder een ruilverkaveling in voorbereiding is. Het staat wel vast dat degenen die in een ruilverka veling percelen krijgen toegewezen, daarop een onaantastbaar recht ver krijgen. Maar ook de grenzen van de nieuwe kavels worden nauwkeurig vastgesteld en overgenomen in de kadastrale registers. Ten aanzien van

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1954 | | pagina 20