283 de vele duizenden eigendommen die aan een ruilverkaveling zijn of zullen worden onderworpen, hebben dus titelzuivering en nauwkeurige vaststelling van de grenzen plaats. Mocht derhalve na verloop van jaren in een gebied waarin een ruilverkaveling heeft plaats gevonden, zich een grensgeschil voordoen, dan zal ook de rechter de grensvaststelling bij de ruilverkaveling, en daarmee de kadastrale aanduiding, als vol ledig bewijs van de eigendomsgrens ten tijde van het opmaken van de ruilverkavelingsakte moeten aanvaarden. Hiermede wordt dus voor een belangrijk deel van het grondgebied een kadaster met volledige bewijs kracht ingevoerd. Wat nu verdere wensen betreft, ik geloof, dat er al zeer veel zou zijn gewonnen, indien op eenvoudige en vooral op goedkope wijze grens- vaststellingen zouden kunnen worden mogelijk gemaakt, die ook rechts kracht zouden hebben voor opvolgende eigenaren. Indien dergelijke contracten notarieel moeten worden opgemaakt, zal men in de praktijk wegens de kosten er zelden of nooit toe overgaan. Maar zou het moge lijk worden, dat een ten overstaan van een landmeter getroffen grens regeling in de registers kon worden vastgelegd op gelijke wijze als een notariële akte, dan zou m.i. een groot deel van de moeilijkheden kunnen worden ondervangen. Ernstig bezwaar hiertegen kan dunkt mij niet bestaan. Het gaat hier om een eenvoudige akte, waarvoor zelfs een formulier kan worden vastgesteld en ten aanzien waarvan de land meters personen met een academische opleiding meer deskundig zijn dan de notarissen. Voorts zou bevorderd moeten worden, dat bij een verkoop van een gedeelte van een kadastraal perceel, en zo mogelijk ook bij verkoop van gedeelten van het aaneengesloten bezit van een eigenaar,^ de grens van hetgeen wordt verkocht nauwkeurig wordt bepaald vóór de levering en wordt vastgelegd in de voor inschrijving bestemde akte. Thans blijft dit terwille van de kosten doorgaans achterwege. Bij overdracht van gedeeltelijke percelen vindt dan evenwel achteraf ambtshalve een koste loze opmeting plaats. Het zou dunkt mij veel doelmatiger zijn, indien deze service eerder werd geboden. Voor de notarissen lijkt mij een en ander ook alleszins aanvaardbaar. Men beseffe toch goed, dat zij volgens de Notariswet verplicht zijn de kadastrale gegevens te vermelden. De Hoge Raad heeft tot drie keer toe in de vorige eeuw beslist, dat hieruit volgt dat de notarissen aan sprakelijk zijn voor de juiste vermelding van de kadastrale gegevens en niet mogen afgaan op de mededelingen te dien aanzien van partijen Men kan daarom staande houden, dat in alle gevallen waarin de feite lijke omschrijving afwijkt van de kadastrale nummers, ja in alle ge vallen waarin de kadastrale nummering niet in overeenstemming is met de bedoeling van partijen omtrent de omvang van het verkochte, de notaris handelt in strijd met zijn ambtsplicht. Dit is niet zozeer van belang omdat hij deswege een boete kan oplopen het maximum hier van ad 10 zal voor de meeste notarissen wel geen groot offer be tekenen -maar omdat hij deswege ook tot schadevergoeding ge-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1954 | | pagina 21