284 houden kan zijn jegens een ieder die als gevolg van de onjuiste aan duiding schade lijdt. De praktijk van de notarissen om af te gaan op de kadastrale nummering, hoewel in vele gevallen geenszins vaststaat, dat deze omschrijving met de feitelijke omschrijving van het te ver handelen goed overeenstemt, is in het licht van deze rechtspraak van de Hoge Raad nauwelijks verantwoord. Notarissen zouden er daarom goed aan doen te bevorderen, dat bij transacties in onroerend goed de hulp van de landmeter veelvuldiger werd ingeroepen dan thans het geval is. De hierdoor veroorzaakte besparing aan processen en andere tijdrovende en kostbare werkzaamheden, alsmede het grote belang der rechtszekerheid, rechtvaardigen alleszins, dat de overheid de hulp van de landmeter tegen geringe vergoeding beschikbaar stelt. Zulks temeer, omdat de overheid zelf er toch ook groot belang bij heeft, dat de hypothecaire boekhouding en het kadaster aan hoge eisen voldoen. Het is al met al een bescheiden programma. De kans op verwezen lijking daarvan zou aanzienlijk worden vergroot, indien de zorg voor de kadastrale en de hypothecaire boekhouding zou worden onttrokken aan de dienst der belastingen en hiervoor een zelfstandige tak van dienst zou worden ingesteld. De belangrijkste functie van het kadaster is al lang niet meer de inning van de grondbelasting mogelijk te maken. Zou morgen de grondbelasting worden afgeschaft, dan zou niemand er aan denken het kadaster eveneens af te schaffen. Van de met werk en zorgen overladen leiding van de dienst der belastingen mag men echter niet verwachten, dat zij terwille van belangen die zij overigens niet behoeft te behartigen, met volle energie en toewijding streeft naar verbetering van het kadaster en herziening van de daarmee in verband staande wettelijke voorschriften. Het kadaster bewijst reeds tal van dienstenhet vormt de grondslag voor het rechtsverkeer in onroerend goedonteigening, ruil- en herverkaveling, de belangrijkste planologi sche maatregelen en de toepassing van diverse andere wettelijke voor schriften zijn slechts mogelijk dank zij het kadaster. Het kadaster kan in de toekomst wellicht nog meer diensten bewijzen; ik denk hierbij in het bijzonder aan de landbouw, ten behoeve waarvan al eens door een regeringscommissie plannen zijn ontworpen voor een afzonderlijk kadaster, behelzende de gebruikers van onroerend goed, met de samen stelling en bijhouding waarvan zeer grote sommen zouden zijn ge moeid. Deze inleiding was lang, te lang naar ik vrees. Toch behandelde ik slechts een zeer klein gedeelte van de problemen rondom het grens recht. Indien ik erin geslaagd mocht zijn, ondanks de grote deskundig heid van mijn toehoorders, hier en daar een opmerking te hebben ge maakt die tot nieuwe studie aanleiding zal geven, dan zal ik mij ruim schoots beloond achten. Ik dank U allen zeer voor Uw onbegrensde aandacht.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1954 | | pagina 22