286 „De gebouwde en ongebouwde eigendommen zullen in alle akten, be stemd om in de registers der bewaring van de hypotheken te worden ingeschreven, overgeschreven, vermeld of aangeteekend, op gelijke boete worden aangeduid door de opgave van de gemeente, de sectie en het nummer, waaronder elk perceel in de schrifturen van het kadas ter bekend is enz." Wij zien dus, dat de wetgever, zonder hieromtrent iets naders te bepalen, gebruik maakt van het kadaster, zijnde een door het Rijk gecreëerde instelling, die geregeerd wordt door voorschriften uit sluitend door de uitvoerende macht gegeven. Voor bijzonderheden omtrent de details van de kadastrale aandui ding gemeente, sectie en nummer, zullen wij dus bij deze voorschrif ten te rade moeten gaan. Zoals U allen bekend is, vinden deze voorschriften hun basis in de verordeningen van het Franse kadaster, volgens welke hier te lande de kadastrale stukken zijn opgemaakt en samengesteld en die zijn te vinden in de Recueil méthodique des lois, décrets, régiemens, instruc tions et décisions sur le cadastre de la France, met een vertaling in het Nederlands, uitgegeven in 1812. In de Recueil méthodique vinden wij allerlei bepalingen omtrent de delimitatiën van gemeentegrenzen, omtrent eventuele vereniging van gemeenten, voorts over de verdeling van gemeenten in sectiën, het aantal sectiën en hun benaming, dat zij door een letter van het alfabet moeten worden aangeduid enz. enz. Voorts over de provisionele en definitieve nummering van de percelen en wat een perceel uitmaakt. Lezen wij de 1144 artikels van de Recueil méthodique na, dan komen wij wel tot de conclusie, dat met de oprichting van het kadaster uit sluitend een fiscaal doel werd beoogd. Ook de eerste na de Franse overheersing verschenen circulaires be vatten voorschriften die alleen de grondbelasting moeten dienen. (Het is wel aardig hierbij even circ. 27 te noemen, waarin regels worden gegeven voor het nummeren op de plans en het boeken in de kadastrale legger en in de aanwijzende tafel van de aan grondbelasting onder worpen rechten van overvaart en visserij ik zie hier namelijk enige analogie met de kadastrale aanduiding van appartementen.) Toch zou men uit enkele artikelen van de Recueil méthodique kun nen opmaken, dat de makers van de eerste voorschriften nog een ander doel voor ogen schemerde dan uitsluitend het fiscale. Ik noem hier de artikelen 703, 2e lid, 1142 en 1143 resp. luidende: art. 703 2eMaar het cadaster moet eenmaal tot instrument dienen om den eigendom te bewijzen..., art. 1142: Het perceelsgewijze opgemaakte cadaster levert nog andere voordelen ophetzelve beslist en voorkomt in het vervolg een menigte geschillen tusschen de grondeigenaars over de grenzen hunner eigen dommen art. 1143: Het cadaster kan en moet noodwendig in het vervolg tot bewijsstuk in regten dienen om den eigendom te bewijzen. Evenzoo is het met de boeken van de eigendomsverwisselingen gesteld, welke

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1954 | | pagina 24