289 teitsbeginsel enige verandering heeft ondergaan, dan moet ik hierop ontkennend antwoorden; uiteraard verandert het kadastrale perceel door de zo juist genoemde bepalingen niet van karakter, doch het krijgt er twee zeer belangrijke functies bij en wel ie. het krijgt betekenis voor het rechtsverkeer in onroerend goed, en 2e. het moet voortaan dienen als hoofdonderscheidingsteken van de onroerende goederen in de registers van overdracht van eigendom en onderzetting; dit blijkt uit artikel 13 van het reeds meermalen aange haalde K.B. van 8 augustus 1838 luidende „de kadastrale aanwijzingen slechts voorgeschreven zijnde als hoofd onderscheidingsteken der onroerende goederen in de registers van overdracht van eigendom en van onderzetting, blijft het aan partijen vrij en onverlet om bovendien de goederen op zodanige wijze aan te duiden als zij zullen verkiezen, zelfs wat de soort van bebouwing en de grootte betreft." Bij een latere beschikking (Kabinets-rescript) nl. van 22 februari 1841 nr. 16 werd de Minister van Financiën door de Koning gemach tigd artikel 9 van genoemd K.B. in die zin na te leven als stonden de woorden „en de grootte" niet vermeld. Uit het voorgaande blijkt wel, dat men in de vermelding van de ka dastrale aanduiding niet meer heeft willen zien dan een onderschei dingsteken in de betekenis zoals bv. het huisnummer van een woning, waarbij dus in een voorkomend geval aan de omschrijving van de grenzen van een perceel in de akte meer waarde moet worden toe gekend dan aan de lijntjes op de kaart, die voor de grondbelasting de grenzen voorstellen. Bij de invoering van het B.W. (ik behoef U de artikelen over publi citeit en specialiteit niet te noemen) werd vrijwel gelijktijdig de hypo thecaire boekhouding gewijzigd. Ik lees U hier voor artikel 3 van het besluit van 8 augustus 1838, luidende: „Er zal in elk kantoor van bewaring een algemeen register der hy potheken worden aangelegd en aangehouden op ongezegeld papier. Dit register, ingericht overeenkomstig de door Ons vastgestelde modellen, zal de aanwijzingen bevatten, dienstig om elk perceel, waarvan de aantekening ten kantore der hypotheken nodig wordt, deszelfs eigenaar en diens bewijzen van eigendom, elke eigendomsovergang van het zelve, benevens de zakelijke rechten en hypotheken daarop gevestigd, alsmede de ontheffing van de bezwaren, te doen kennen, en zal voor zover de woordelijke inhoud der akten en stukken betreft, naar de bijboeken verwijzen." Bezien wij dit register, dan bevat het een boekhouding op naam en niet op het perceel, volkomen begrijpelijk wanneer men denkt aan de hiervoor genoemde betekenis van het kadastrale perceel. Van dit register had men de grootste verwachtingen. Bij de naam van een bepaalde persoon zou men omtrent al zijn binnen de kring van een bewaring gelegen onroerende goederen alles moeten kunnen vinden, de titels van aankomst, de koopprijs, de hypothecaire inschrij vingen, het bedrag van de schuld, gehele of gedeeltelijke doorhalingen,

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1954 | | pagina 27