291 tot stand gekomen, was dit toch een consequentie, waartegen vele be denkingen kunnen worden geopperd. Nu weet ik wel, dat er althans naar mijn mening moeilijk een betere methode van administratie van de titels kan worden gevonden, maar tegen het gelijkstellen in de ad ministratie van kadastrale grenzen met rechtsgrenzen of laat ik liever, zeggen met titelgrenzen zijn bezwaren aan te voeren. In dit licht bezien zijn het streven van I. Boer Hzn. tot verbetering (vernieuwing) van het kadaster en de oppositie die destijds gevoerd is tegen de boek houding op het perceel wel volkomen verklaarbaar. De boekhouding op het perceel is voor wat de hypothecaire inschrij vingen betreft ingevoerd bij K.B. van 30 juli 1878 (Stbl. nr. 104), waarbij het belangrijke register Hyp. nr. 69a ontstondvoor de over schrijvingen ontstond zij op 1 januari 1929, toen de bijhouding van het algemeen register werd stopgezet en de overgeschreven titels alleen nog maar bij het perceel in de legger werden aangetekend. Toch zijn er nog jaren lang hypotheekbewaarders geweest, die wei gerden een bewijs van onbezwaardheid van een perceel af te geven wanneer zij bij het nagaan van de afstamming van dat perceel alleen uit de registers één of meer percelen of gedeelten van percelen tegen kwamen, waarbij een inschrijving vermeld stond. De ligging van de grenzen der percelen ten opzichte van elkaar bleef hierbij geheel buiten beschouwing. Zagen deze bewaarders m de kadastrale aanduiding nog steeds alleen maar een hoofdonderscheidingsteken? Echter m de resoluties van de Minister van Financiën van 25 fe bruari en 22 maart 1890, nr. 38 en 12, P.W. nr. 7^73> wordt onder meer dit gezegd „dat bij het onderzoek naar de al of niet bezwaardheid van percelen niet volstaan kan worden met de raadpleging van het register no. 69a, dat toch, waar de wetgever bij de artikelen 1265 en 1268 B.W. den bewaarder de verplichting oplegt tot het afgeven van staten en ge tuigschriften, hij kennelijk op het oog heeft zodanige staten en getuig schriften, welke ten aanzien van de opgegeven goederen den hypothe- cairen toestand zo stellig aanwijzen, als die in het archief van het kantoor, zonder onderscheid tussen hypothecair of kadastraal archief te maken, kan worden nagegaan; dat aan dat oogmerk niet wordt voldaan, wanneer de bewaarder in gevallen als boven omschreven nalaat in de kadastrale stukken te on derzoeken of de opgegeven percelen al of niet zijn samengesteld uit vroeger verbonden gedeelten van percelen." Een erkenning dat het kadastrale archief niet meer is een uitsluitend belastingarchief. Met kadastrale stukken worden hier bedoeld de hulpkaarten, soms zelfs het veldwerk en de staten Kad. 75- Ten aanzien van de rechtsoverdracht van onroerend goed geldt hier te lande volgens net thans geldende recht het zgn. negatieve stelsel van openbaarheiddit brengt met zich mede, dat voor de beoordeling van de rechtstoestand van een onroerend goed in de eerste plaats alle op dit onroerend goed betrekking hebbende titels geraadpleegd moeten

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1954 | | pagina 29