292 worden (ik zeg hier in de eerste plaats omdat ook buiten de titels liggende omstandigheden van invloed kunnen zijn). Door de boekhouding op het perceel is de begrenzing van het ka dastrale perceel tevens geworden een omlijning van het gebied, waarop alle bij dit perceel geboekte titels betrekking hebben. M.a.w. de ka dastrale grenzen zijn, welke waarde men ook overigens aan deze gren zen wil toekennen, geworden zoals ik ze hiervoor reeds noemde „titel- grenzen"; zij bepalen in de administratie het „publicatiegebied" van de titels. Heeft dus een overgeschreven titel betrekking op een onroe rend goed waarvan de rechtsgrenzen niet samenvallen met de ka dastrale, dan is voor het gebied, vallende buiten de kadastrale grenzen, deze titel in de administratie niet te vinden. Voor het titelonderzoek is het verband tussen de nieuwe en vervallen kadastrale grenzen beslissend. De vervallen grenzen zijn hierbij van evenveel belang als de bestaande. In dit verband kan het zelfs nood zakelijk zijn, dat de landmeter van het kadaster nog niet gemeten doch vervallen rechtsgrenzen in de meting moet betrekken. De vraag positief of negatief stelsel van openbaarheid is wederom op het tapijt gekomen naar aanleiding van de door de Koningin bij Haar besluit van 27 april 1947 aan Prof. mr. E. M. Meyers verleende opdracht tot het ontwerpen van een geheel nieuw Burgerlijk Wet boek. Met betrekking tot deze vraag wil ik hier aanhalen een gedeelte van het artikel „Naar het nieuw Burgerlijk Wetboek" uit de N.R.C. van 29 mei 1953: „Zuiver theoretisch gezien is voor dit positieve stelsel veel te zeggen en het heeft hier te lande niet ontbroken aan goede propagandisten voor de invoering daarvan ook te onzent. Het kan immers gemakke lijk voorkomen in ons negatieve stelsel, dat de titel van de te boek staande rechthebbende, onkenbaar voor zijn wederpartij, bij een over dracht ongeldig is, ofwel de levering aan die rechthebbende door een onbevoegde is geschied. Enige controle daarop van de kant van de ambtenaar ten hypotheekkantore wordt niet geoefend, mag niet ge oefend worden zoals meermalen door de rechter werd beslist. Evenwel, ondanks het theoretische gevaar in dit stelsel gelegen voor hen, die onroerend goed kopen, zijn in de practijk vrijwel geen onge lukken voorgekomen, dank zij zeker in de eerste plaats het Neder- landsche notariaat, dat in 99 vari de 100 gevallen zijn diensten verleent bij rechtshandelingen betreffende onroerend goed, en dat door een uiterst deskundige en minutieuze recherche ten hypotheekkantore die gevaren tot een minimum heeft weten te beperken. -Het valt dan ook niet te verwonderen, dat het eerste vraagpunt, de vraag aan de orde stellende, of het zgn. negatieve stelsel t.a.v. de registers van zaken voor welker overdracht of vestiging een inschrij ving m de openbare registers noodzakelijk is, gehandhaafd moet blij ven, zowel door de Regering als door de vaste commissie (voor Pri vaat- en Strafrecht uit de Tweede Kamer) bevestigend wordt beant woord. Slecnts zullen enkele nevenregelcn worden opgesteld krachtens

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1954 | | pagina 30