Literatuuroverzicht 298 ministratief-rechtelijke hulpmiddelen, zomede de analyse van begrippen zoals „algemeen belang", „algemene beginselen van behoorlijk bestuur" etc. meer in de aandacht werden geplaatst. Daardoor zou de typisch kadastrale problematiek mede tegen de achtergrond van de algemene regelen van het administratief recht kunnen worden beschouwd. Dit zou overigens ook van waarde kunnen zijn voor de juridisch-admi- nistratieve vraagstukken van de landmeetkunde die buiten het kadaster wordt beoefend. Allgemeine Vermessungs-Nachrichten. 1954/9. Dit tijdschrift bevat artikelen over het kadaster in Hessen. Het land heeft een grootte van circa 21000 km2 en een inwonertal van 4,5 millioen. Het werd gevormd door een proclamatie van de Ame rikaanse militaire regering en bestaat uit delen van Pruisen, het oude Hessen, Rijnland enz. Het gevolg hiervan is, dat in Hessen acht soorten van kadasters zijn, die berusten op een nog groter aantal meetkundige grondslagen, voortgekomen uit de meest verschillende meetmethoden. Dit veroorzaakt moeilijkheden, maar geeft ook gelegenheid tot ver gelijking. En het blijkt dat een uniform kadaster, alle verschillen ten spijt, mogelijk is. De grootste verschillen in wettelijke basis doen zich voor tussen het voormalig Pruisisch gedeelte en de rest van het land. Er is een streven door middel van een nieuwe kadasterwet en een nieuwe wet op de afpaling meer eenheid te verkrijgen. De volgende beginselen moeten hier gelden ie uniforme moderne meetmethoden; zonder dwingende redenen niet afwijken van vroegere rijksvoorschriften 2e zo weinig mogelijk voorschriftenalleen de formele zaken regelen, in de materiële zoveel mogelijk vrijheid van beweging geven; 3e maatschappelijk doel is belangrijker dan technische volmaaktheid foutengrenzen dienen slechts voor het bereiken van orde, zorg vuldigheid, uniformiteit; 4e „Landesvermessung" en kadaster nauw aansluitenarbeidsterrein van plaatselijke bureaus zoveel mogelijk uitbreiden. Tot zover in het kort de Regierungsdirektor F. Kurandt. De Ministerialrat B. Coesfeld schrijft daarna over het arbeidsterrein van het Landesvermessungsamt. Driehoeksmeting, hoogtemeting, topo grafie en cartografie worden achtereenvolgens behandeld. Onder „ka daster" bespreekt schrijver o.a. de invoering van een nieuwe, uniforme raamkaart 12000, voor plaatsen 11000. En tenslotte onder „organi satie" kadaster en meetdienst vormen een deel van het Ministerie van Financiën, het Landesvermessungsamt ressorteert direct onder de minister. Het heeft afdelingen (toezicht, personeel, opleiding, bezol diging, enz.). Er zijn 40 kadasterbureaus. Verder omvat de dienst de driehoeksmeting van Ie tot IVe orde, hoogtemeting, topografie, foto- grammetrie, cartografie, benevens reproductie en druktechniek.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1954 | | pagina 36