300 Volgt een schets van bovengenoemde kadaster- en afpalingswetten. Kern van de kadasterwetvoorschriften over wezen en doel van het perceelsgewijze kadaster als bv.het bevat alle percelen, grond en gebouwen. Die percelen worden beschreven zoals de behoeften van recht, overheid, maatschappij, verlangen (kadaster met vele doelein den). In de eerste plaats moet het dienen voor ambtelijke aanduiding bij de grondboekhouding. Basisopmeting en t.a.v. cultuur en op brengst wettelijk vaststaande resultaten van bodemschatting. Eigenaren als in grondboek. Volgen verschillende onderdelen van de wet: documenten waaruit het kadaster bestaat, inrichting, leiding, bijhouding, enz. Bij de voorschriften over bijhoudinger moet op worden gelet, dat alleen die veranderingen opgenomen worden waaraan werkelijk be hoefte bestaat. Afschriften slechts af te geven door bevoegde lichamen. Alle ver anderingen moeten ter kennis komen van het kadaster. Er moet komen een verplichting tot mededeling, ook voor gemeenten en andere be stuurslichamen. Nauwe samenwerking met woningdiensten enz. Recht tot betreding van de grond met verplichting tot eventuele schadevergoeding (uitgezonderd verwaarloosbare). Verplichting tot afpaling. Deze algemene verplichting wordt gezien als publiek recht, de afpaling zelf als een burgerrechtelijke handeling. In Hessen geldt thans t.a.v. afpaling tweeërlei recht. In het voor malige Hessen moet, m het voormalige Pruisen kan afgepaald worden. Het schijnt in het algemeen belang te zijn de verplichting uit te brei den over het gehele land. Het doelalgehele afpalingkan slechts geleidelijk worden bereikt. Aanleidingen tot afpaling zijn hermetingen, grensaanwijzingen, grens- vaststellingen ingevolge proces, vorming van nieuwe grenzen, verka velingen enz. Het is in het belang van de eigenaren, aan een volgens de voor schriften van de wet op de afpaling verzekerde grens het wettelijke vermoeden te geven, dat de grens de juiste is. De bestrijder moet de onjuistheid aantonen. Wanneer een voorgenomen eigendomsverandering niet doorgaat (niet binnen bepaalde tijd in het grondboek wordt opgenomen) moet de nieuwe afpaling worden verwijderd en de oude hersteld. De afpaling moet in stand worden gehouden. Bij een afpaling moeten de eigenaren worden uitgenodigd. Worden nieuwe stenen geplaatst in de lijn van oude waarvan de ligging bekend is, dan behoeft de betrokken eigenaar niet te worden opgeroepen, maar moet het feit hem slechts schriftelijk worden medegedeeld (met schets). Verschijnt een eigenaar niet, dan is de afpaling toch rechtsgeldig. De afwezige krijgt bericht en een termijn om bezwaar te maken. Het kadaster moet het recht hebben ook betwiste grenzen op grond van kadastrale gegevens af te palen. Dikwijls kan strijd aldus worden beslecht. Maar met recht van verweer. Hiervoor wordt een termijn van zes maanden voorgesteld. Om partijen in te lichten is een grensproto-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1954 | | pagina 38