305 grafische dienst. Niet alleen beleefde deze dienst tijdens zijn zevenjarig directoraat een tijd van grote vooruitgang, maar ook leerde ieder onzer hem in deze periode kennen, hetzij door zijn lezingen op regionale bijeenkomsten of elders, hetzij tijdens de tientallen rondleidingen die hij op de Topografische dienst organiseerde. Van 1920 tot 1932 was hij als officier gedetacheerd bij de „Militaire verkenningen" hij was een der stu wende krachten die in 1932 de re organisatie bewerkstelligden, waar bij de twee instituten „Militaire verkenningen" en „Topografische inrichting" werden verenigd tot de „Topografische dienst", waarbij hij hoofd van de opnemingsdienst werd. Nadat de luchtfoto reeds enkele jaren eerder haar intrede had ge daan bij de „Militaire verkennin gen", werd zij na de reorganisatie ten volle naar waarde geschat en in gevoerd voor de nieuwe fotogram- metrische kaartering van Nederland, die op dit tijdstip een aanvang nam. Gelijktijdig werd voor deze kaar tering de bonneprojectie vervangen door de stereografische projectie en de steengravure door de fotolitho. In 1947 volgde de heer Von Frijtag Drabbe de heer Van Hengel op als directeur. Het is vooral in deze laatste periode geweest, dat hij sterk zijn stempel heeft gedrukt op de Topografische dienst. Zowel in binnen- als buitenland bracht hij deze dienst naar voren, hij stelde de deuren voor iedereen open en hielp een ieder voor zover het hem mogelijk was. Zowel hierdoor als door zijn prettige omgang verkreeg hij een grote populariteit. Zijn grote vriend Prof. Tienstra typeerde eens de wijziging in de dienst na de directeurswisseling in 1947 met het gezegde„Als ik nu binnenkom lacht de portier". Zijn levenswerk, dat in genendele is afgesloten na zijn pensionering, is de fotointerpretatie. Na vele jaren van moeilijkheden is het hem gelukt de luchtfoto gemeen goed te maken voor verschillende takken van wetenschap en industrie en voor de particulier. Geen moeite was hem te veel, getuige de honderden lezingen die hij overal in den lande heeft gehouden, zijn radiocauserieën, de verschillende publicaties die van zijn hand zijn verschenen en de vele cursussen die hij o.a. bij de Hogere Krijgsschool, de Koninklijke Militaire Academie en het Inter national Training 'Centre heeft gehouden en nog houdt. Zijn werk is neergelegd in interpretatiekaarten van Nederland, West-Duitsland, Bel gië en Noord-Frankrijk, die zowel nationaal als internationaal hoog worden gewaardeerd.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1954 | | pagina 43