271 veel losser van de toezegging om de hypotheek te verlenen dan een akte van levering van de koop of andere overeenkomst, waarbij die levering is toegezegd. Het B.W. zelf eist uitdrukkelijk de vermelding van de kadastrale gegevens in de hypotheekakte en in het borderel en bepaalt bovendien, dat de inschrijving van een hypotheek moet worden vernietigd, indien zij het bezwaarde goed niet op een voldoende wijze kenbaar maakt. Het is voorts in overeenstemming met de bedoeling van de wetgever bij de hypotheken het beginsel van specialiteit zo streng mogelijk te handhaven. De regel, dat een recht van voorrang, als vormende een inbreuk op de gelijkheid van de schuldeisers, geen uitbreiding gedoogt, geeft eveneens steun aan de opvatting, dat zulk een recht slechts rusten kan op de opbrengst van die percelen, welke in de akte zelve op voor ieder kenbare wijze zijn omschreven. Ook derden hebben er groot belang bij nauwkeurig te kunnen vaststellen, tot hoever een zakelijk zekerheidsrecht zich uitstrektdit zou voor hen niet mogelijk zijn, indien zij niet steeds de kadastrale gegevens als be slissend zouden mogen beschouwen, maar rekening zouden moeten houden met min of meer vage omschrijvingen van partijen. Tegenstrijdigheden in hypotheekakten tussen de feitelijke omschrij ving en de kadastrale gegevens hebben, voor zover mij bekend, nog nimmer tot een proces geleid. Geschillen, ontstaan door dergelijke tegenstrijdigheden in koopakten, zijn er echter in overvloed geweest. Deze spelen zich doorgaans niet af tussen de koper en de verkoper, daar verkopers hun aansprakelijkheid voor de omvang van het ver kochte goed plegen uit te sluiten. Geschillen rijzen, zo dikwijls een koper beweert dat tot het door hem gekochte goed een strook behoort die een buurman een deel van zijn eigendom acht. In het merendeel van deze geschillen zijn de twistende buren eigenaren van terreinen die vroeger in één hand waren. De oorzaken hiervan zijn U goed bekend. Iemand die zijn bezit in afzonderlijke gedeelten verkoopt, zal die gedeelten gewoonlijk aanduiden met hun kadastrale nummers, ook al heeft hij of reeds zijn erflater in de loop der jaren het ene perceel vergroot ten koste van het andere en de feitelijke afscheiding ver plaatst. Het aan elke landmeter bekende voorbeeld is dat van de twee huizen, die met hun achtertuinen aan elkander grensden en door de erfgenamen van de eigenaar uitsluitend onder hun kadastrale omschrij ving afzonderlijk waren verkocht, hoewel de ene tuin door de over ledene vergroot was met een stuk van de andere door de schutting tot op 3 m van de kadastrale grens te verplaatsen (H.R. 16 april 1926, W 11509, N.J. '26 blz. 657). Er zijn tal van soortgelijke processen; ik had het voornemen enige van de belangrijkste daarvan te bespreken, maar het is mij gebleken, dat zulk een bespreking, wilde zij zin hebben, veel te uitvoerig zou worden. Ik volsta dus met enkele algemene opmerkingen en wel deze. In de rechtspraak ziet men sterk de neiging onderscheid te maken al naar gelang in de akte het verkochte goed alleen is omschreven met de kadastrale kenmerken, dan wel ook nog op andere wijze. In het eerste geval, dus als alleen de kadastrale gegevens zijn vermeld, zijn de

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1954 | | pagina 9