10 van het object en de openbare registers. Terecht roept dan ook Jongedijlc, aan wiens congresrapport ik de aanhalingen ontleen, uit: „voorzichtigheid zij hier gebodenInderdaadwant zaken als het bij redres constateren van bv. een verjaring door een landmeter die blijkbaar zijn plaats als administratief ambtenaar niet kent, zijn in wezen het usurperen van bevoegdheden die men niet heeft, aantasting van de rechtszekerheid van de eigendom en morrelen aan de principes van het eigendomskadaster. Bovendien demonstreert zich ook hier weer de fiscale sfeer, waarin men zo gemakkelijk (bezits-, cultuur- en, bij deze taakopvatting, ook eigendoms-) grenzen wijzigt. En tenslotte: dit is geen „schoon schip" maken meer, zoals gesteld wordt, maar een voorbeeld van de onnutte en soms schadelijke energie waarop ik doelde. Dergelijke „consequenties van het specialiteitsbeginsel" zal de wet gever inderdaad niet aandurven. Ook hier kan men weer stellen, dat de soep minder heet blijkt dan ze hier wordt opgediend en dat er slechts gepoogd wordt de antithese tussen praktische hanteerbaarheid en formele eisen met goede bedoe lingen te overbruggen. Dit zij dan zo; doch het zou mij niet verwon deren, indien dergelijke individuele taakopvattingen mede verantwoor delijk bleken voor de hoger geciteerde puzzlerubriek. En men vergete nooit, dat het Kadaster een openbare instelling is en als zodanig óók door de verdere partijen die bij het vraagstuk der rechtszekerheid van de eigendom betrokken zijn, beoordeeld wordt. Rechters en juristen, notarissen en advocaten, grondeigenaren en hypotheekwezen en vele andere autoriteiten toetsen en beoordelen het op zijn kwaliteiten en mentaliteiten. En ook op hun inzichten zal de wetgever zich oriënteren indien het Kadaster om meer bevoegdheden vraagt. Tot zover het nader bekijken van pot en troef, van taktiek en sfeer. Mocht gij menen, dat gij Uw volgend spel anders moet spelen, dan zijn U, zoals gezegd, de hoge bomen van waaruit gij het bos kunt overzien, door vaklieden uit Uw kring aangewezenop eigen kracht en met eigen voorschriften en maatregelen tot een goed, d.w.z. gemak kelijk hanteer- en bijhoudbaar kadaster te komen. Indien gij hun raad in al zijn consequenties volgens een strakke en over de gehele linie uniforme lijn in toepassing brengt, bereikt gij het essentiële deel van Uw verlangens, nl. een goed eigendomskadaster. Want het is toch zo, dat elk eigendomskadaster zijn diepste en hechtste fundament niet in de eerste plaats vindt in de wettelijke voorzieningen, doch in de eens gezinde en doelbezvuste wil van zijn ambtenaren, van hoog tot laag, om tot een eigendomskadaster te geraken en dit als zodanig te handhaven. In een debat of de U aangewezen hoge bomen als oriëntatiepunten uitzichtsrijk of uitzichtsloos zijn voor de blijkbare kadastrale moeilijk heden, zal ik mij niet mengen. Immers dit is de logische consequentie van mijn reeds belichte standpunt, dat ik mij niet bevoegd acht over Nederlandse kadastrale zaken met volledige kennis van zaken mee te praten. Neem dus bovenstaand voor wat het is, de mening van een buitenstaander en als zodanig a prendre ou a laisser. Op één punt zou ik, in dit verband, nog Uw aandacht willen vesti-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1955 | | pagina 12