11 gen en dat is de waarde van Boers inzichten voor onverschillig welk kadaster dat tracht een goed eigendomskadaster te zijn. Deze waarde kan en wil ik in elk redelijk debat verdedigen, omdat ik in een praktijk van vele jaren ervaren heb, dat ze, óók en vooral in het moderne kadastrale bestel, gedurende zeventig jaar niets van hun frisheid ver loren hebben. Zijn prognose bleek mij juist, zijn diagnose onaanvecht baar en zijn therapie een panacee voor de typerende kwalen waaraan een kadaster op fiscale grondslag gaat lijden, wanneer men het in een eigendomskadaster wil omzetten. Men heeft mij herhaaldelijk, ook wel in eigen kring, trachten voor te houden dat Boers ideeën grotendeels passées zouden zijn en als fin-de- siècle-inzichten niet meer passen in deze moderne tijd met zijn veel hogere eisen. Men kan stellen, dat bv. de op die basis genomen proef in Dieren geen succes bleek. Boer behoort dan, voor degenen die dit inderdaad menen, blijkbaar niet tot de in eigen land geëerde profeten. Maar volgens mij is dat niet omdat de eminente I. Boer Hzn. geen profeet zou zijn; doch omdat zij het kernpunt van zijn betoog niet aan gevoeld hebben, althans niet in zijn volle consequenties doordacht en toegepast, of de interne en externe aanslagen op dit kernpunt niet als zodanig onderkend en onschadelijk gemaakt hebben. Inderdaad blijkt aan dit alles belangrijk meer vast te zitten dan men veelal meent. Boers prognose bleek en blijkt juist: inderdaad is de waarde van de grondbelasting voor 's Lands middelen steeds, en vooral in de na oorlogse tijd, minder geworden. De waarde van de rechtszekerheid van de eigendom voor het staatsbestel overtreft zeer vele malen die van de grondbelasting. De belangen van het fiscale kadaster zullen dus steeds meer ondergeschikt moeten worden aan die van een eigendomskadaster. Boers diagnose bleek en blijkt juist: inderdaad is het een historisch en tot op de huidige dag bewezen feit, dat een kadaster op fiscale grondslag niet op een redelijke wijze bijgehouden kan worden. De oor zaken daarvan zijn de gedwongen en meestal nutteloze onderverdeling van de eigendom, die de basis van het belastbare bezit is. En niet minder de veranderlijkheid van de terreingrenzen van die eenheid, i.e. het perceel dat voor fiscale doeleinden geadministreerd wordt. Het is daarom niet mogelijk op fiscale basis een goed eigendomskadaster te handhavendaarentegen is het wel mogelijk op redelijke wijze aan de eisen van de fiscus te voldoen via een goed eigendomskadaster. Dit blijkt dienstbaar te kunnen zijn aan tal van andere en belangrijke doel stellingen, althans indien het „établi par des procédés modernes" blijkt, o.m. aan de fiscale. Doch deze doelstellingen mogen nooit en onder geen voorwaarde de boekhouding van de eigendom en het daarbij be horende plan aantasten en ze behoeven dit ook niet te doen. Boers therapie bleek en blijkt juist: Respecteer onder alle omstandig heden de eenheid die de basis moet vormen van de boekhouding en het daarbij behorend plan van het eigendomskadaster. Omdat transigeren met dit respect, ook met de meest welmenende bedoelingen, onherroe pelijk moet voeren naar het moeras, waar de rechtszekerheid van de eigendom geen fundament kan vinden. Indien gij deze eenheid ten

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1955 | | pagina 13