12 volle respecteert, ook en vooral in Uzv eigen technisch en administratief bestel, en op de juiste wijze hanteert, dan krijgt gij een goed eigen domskadaster, dat niet alleen een stevig fundament aan die rechts zekerheid biedt, doch dat bovendien gemakkelijk en goedkoop hanteer baar is en nagenoeg tot op de dag bijgehouden. Ik stelde prognose, diagnose en therapie in mijn eigen woorden, om nadruk te kunnen leggen op essentiële punten, die niet altijd en overal door alle landmeters worden ingezien. Hier niet en ook niet altijd in het kadaster dat ik de eer had in alle rangen te mogen dienen. Mijn woorden zijn een ervaringsconclusie en verder slechts een ontleding van de onaanvechtbare waarheden die Boer reeds 70 jaar geleden op de hem eigen voortreffelijke wijze wist te compileren „De basis voor de boekhouding op den eigendom is dus verander lijk door invloeden, waaraan die boekhouding vreemd moest blijven Hierin ligt een der voornaamste oorzaken waardoor zelfs de meest nauwkeurige kaart op fiscalen grondslag op den duur niet bijgehouden kan worden (en) een gebrekkige fundeering voor de boekhouding van den eigendom (vormt) „De boekhouding behoort te berusten op het perceel (zakelijk recht) als eenheid zvelke niet verandert zoolang de grenzen van het perceel niet veranderen tengevolge van de openbaarmaking eener akte', (Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde, 1802 blz. 3). Deze woorden behoorden n.m.m. hier in hoofdletters gezet te zijn en de cursief gedrukte zinsneden zijn het kompas waarop men niet verzeilen kan op zijn koers naar een goed eigendomskadaster. Zij geven niet een koersmogelijkheid weer; zij geven de enige koers. Doch die wordt niet altijd consequent bezeild; óók in kadasters die door juridische autoriteiten blijkbaar als goede eigendomskadasters erkend worden, wijkt men soms wel eens van die koers af. Om evenzovele malen tot de conclusie te komen, dat zij niet in de kortere of betere richting varen die hun voor ogen stond, doch dwaalden op wegen die naar een moeras voeren. Het kan niet in het bestek van dit artikel liggen, de praktische uit werking van Boers principe en zijn aanpassing aan vigerende wets- e.a. bepalingen te bespreken. Of aan te tonen op welke wijze dit prin cipe het best tot zijn recht komt, d.w.z. hoe het boekhoudkundig en technisch gehanteerd moet worden om het goed en goedkoop werkend eigendomskadaster te krijgen en te handhaven, dat nagenoeg tot op de dag bij is. En daarom het ideale fundament voor de rechtszekerheid van de eigendom is. En dus het ideaal van de landmeter moet zijn.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1955 | | pagina 14