15 „waterdicht", want aftrek voor wegen en waterlopen benevens normale onderbedeling kunnen bij deze redactie aanleiding geven tot schade loosstelling. Aangezien de pachter in de ruilverkavelingsprocedure toch reeds een bevoorrechte positie inneemt immers hij profiteert onmid dellijk van de voordelen, maar betaalt niet in de kosten, kan hoogstens een verhoogde pachtsom moeten betalen, maar is hier afhankelijk van de normen die de Grondkamer aanlegt meende men hem ten aanzien van bovenbedoelde schadevergoeding niet te moeten bevoordelen boven de eigenaar, die voor verlies van grond, nodig voor aanleg van wegen en waterlopen, geen vergoeding ontvangt en voor onderbedeling alleen vergoeding voor het verlies van grond als vermogensbestanddeel, maar geen vergoeding voor bedrijfsschade. Om deze reden is men van regeringszijde met een geheel nieuwe redactie van art. 18, ie lid gekomen, waarbij bepaald wordt, dat de pachter recht heeft op toedeling van een waarde in kavels, die aan de zelfde maatstaven onderworpen is als die der eigendomskavels. Dus voortaan geen mogelijkheid tot schadeloosstelling voor de pachter bij normale onderbedeling. Op blz. 248 van jg. 1953 van dit tijdschrift verdedigt Mr. Korte het standpunt de pachter wél te ver goeden voor het evenredig gemis aan waarde van gronden die aan een openbaar lichaam zullen worden toegedeeld en hij motiveert zijn stand punt door op te merken, dat de eigenaren minder kosten behoeven te betalen tengevolge van de storting van een bedrag gelijk aan de agra rische waarde van die gronden in de ruilverkavelingskas. Theoretisch heeft de heer Korte gelijk, maar toch zou ik willen wijzen op de grote praktische bezwaren die ertegen kunnen worden ingebracht. We zullen zien, dat het mogelijk is, dat we gaan werken met twee toedelingspercentages (één voor de eigenaren en één voor de pachters). Zouden we dan ook nog de schade moeten nagaan, die de pachters ondervinden van de toedeling aan openbare lichamen en zou deze schade evenredig verdeeld moeten worden onder alle pachters in het blok, dan halen we ons daarmede wederom een hoeveelheid werk op de hals, waarvan het resultaat voor de pachters niet gelijkwaardig is aan de moeite die hier voor de Plaatselijke Commissie aan verbonden is. Ik moge hier pleiten voor een praktische uitvoering, waarbij kleine oneffenheden in de uitvoering ondergeschikt worden gemaakt aan grote praktische bezwaren, waarmee ik allerminst wil betogen, dat uit praktische overwegingen de wet onjuist zou moeten worden toegepast. Het is voor mij trouwens de vraag of een pachter wel aanspraak kan maken op deze schadevergoeding, nu art. 18, xe lid voorschrijft, dat hem grond wordt toegewezen naar dezelfde maatstaven als gelden voor de toedeling van de eigendom. Het was bekend, dat bij de Tweede Kamer ernstige bezwaren be stonden tegen de voorgestelde pachtdwang. Men heeft op verschillende wijzen getracht deze gevallen tot het uiterste te beperken, maar ook gevoeld, dat men de landmeter-deskundige, die toch in eerste instantie het verdelingsplan maakt, voor onoplosbare puzzles zou plaatsen, wan neer men deze gedwongen pachtruil niet accepteerde. Naar mijn over-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1955 | | pagina 17