19 Tegen de laatste handeling kunnen partijen in beroep gaan bij de Centrale Grondkamer. Deze kan de akte wijzigen, maar dient de be palingen, voortvloeiende uit het plan van toedeling, te handhaven. Zij kan dus bv. wel de pachtprijs anders vaststellen artt24 en 25). Gehandhaafde overeenkomsten die moeten worden gewijzigd of door nieuwe vervangen, dienen door partijen binnen 30 dagen na vaststelling van het plan van toedeling aan de Grondkamer te worden ingezonden (art. 26, ie lid). Art. 26, 2e lid bepaalt, dat een dergelijke nieuwe overeenkomst ein digt op hetzelfde tijdstip als waarop de overeenkomst waarvoor zij in de plaats treedt, zou zijn geëindigd. De kans is dus groot, dat deze nieuwe of gewijzigde overeenkomsten werden gesloten voor een kortere dan de wettelijke termijn. Zij zouden dan niet voor verlenging vatbaar zijn. Is echter de oorspronkelijke overeenkomst wel voor de wettelijke termijn gesloten, dan is ook de nieuwe overeenkomst voor verlenging vatbaar en tekent de Grondkamer dit aan op het pachtcontract. Vol doet men niet aan de inzending, zoals is voorgeschreven in art. 26, ie lid, dan vinden op verzoek van de meest gerede partij de artt. 24 en 25 toepassing. Volgens art. 27 treden alle pachtcontracten, opgemaakt ingevolge de voorgaande artikelen, in werking op het tijdstip, dat de ruilverkave lingsakte in de openbare registers wordt overgeschreven. Wanneer de Grondkamer, die binnen 14 dagen na het vaststellen van het plan van toetreding bericht krijgt van de op te maken pacht overeenkomsten, haar werk met enige voortvarendheid verricht, zal zij in de nieuw op te maken contracten noch de kadastrale nummers, noch begin- en einddatum van de pacht kunnen vermelden. Zou zij dit wel willen doen, dan zal ze met het opmaken van de contracten behoren te wachten tot de ruilverkavelingsakte gepasseerd is en dit duurt in grote verkavelingen toch minstens één jaar; gedurende al die tijd be zitten partijen geen contract, hetgeen op zichzelf misschien niet on overkomelijk is, maar toch niet overeenstemt met de haast waarmede de Grondkamer in kennis gesteld wordt van het vastgestelde toedelings plan. Zou men contracten opmaken met kavelnummers en met als begindatum de toekomstige datum van de overschrijving der ruilver kavelingsakte, dan ondervindt vooral de pachter het bezwaar, dat hij niet op de hoogte is van de uiterste datum waarop hij verlenging aan moet vragen. Hij zal daarvoor inlichtingen moeten inwinnen bij het hypotheekkantoor. De eigenaar kan de aanvangsdatum weten uit de kennisgeving form. 79, die hem na het passeren van de akte door de bewaarder wordt toegezonden. Het zal m.i. aanbeveling verdienen de pachters een aparte kennisgeving te sturen van de kadastrale num mers en van de aanvangsdatum van hun pachtovereenkomst. De aanvrage tot ruilverkaveling en de bewerking van die aanvrage door het College van Gedeputeerde Staten en de Centrale Commissie worden behandeld in de artikelen 29 tot en met 36. De bewerking van de aanvragen, die wij in ruilverkavelingskringen de voorbereiding noemen, is aanzienlijk verzwaard, doordat:

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1955 | | pagina 21