24 Bij de voorbereiding geschiedt het onderzoek naar de pacht slechts zeer summierwanneer ongeveer 20 verpacht is, kan men moeilijk in dit stadium van het werk uitmaken of er nu inderdaad een vertegen woordiger van de pachters in de commissie zitting zal moeten nemen. In grote blokken kunnen, in plaats van één, twee of meer plaats vervangende landmeters-deskundigen worden aangewezen, terwijl, als de omvang van het blok daar aanleiding toe geeft, de Centrale Com missie kan bepalen, dat het aantal leden van de P.C. groter dan 5 zal zijn. Lid 5 van art. 51 bepaalt o.a. dat voorzitter en secretaris van de P.C. de besluiten van de commissie uitvoeren, zo nodig rechtshande lingen kunnen verrichten en in rechte optreden, terwijl lid 6 de na koming van de uit die rechtshandelingen voortvloeiende verplichtingen door de Staat garandeert. In de wet 1938 is hieromtrent niets bepaald en is de juridische figuur van de P.C. moeilijk juist te definiëren. Zij is geen vlees en zij is geen vis en iemand die belangrijke afspraken met haar maakt, kan zich terecht afvragen welke waarborgen hij heeft, als hij met een dergelijke juridisch zo zwakke figuur in zee gaat. Hoe wel dit gebrek tot heden nooit tot enige moeilijkheid aanleiding heeft gegeven, zijn de bepalingen in het 5e en 6e lid zeker verbeteringen en versterken zij de positie van de P.C. tegenover hen die met voor zitter en secretaris handelen. Art. 54 is een zeer uitgebreid artikel, dat in acht onderdelen de werkzaamheden op het terrein en de bevoegdheden van het uitvoerend orgaan regelt. Het komt in belangrijke mate overeen met het bestaande art. 41. In het tweede lid is nieuw de bepaling, dat openbare lichamen die met het beheer en het onderhoud van bepaalde werken zijn of zullen worden belast, zelf deze werken kunnen uitvoeren, natuurlijk in nauw contact met de P.C. Niet de P.C. maar Ged. St., na overleg met de C.C., geven hiertoe opdracht. Een zeer belangrijke aanvulling zien we in het 4e lid, dat luidt: „Indien naar het oordeel van de C.C. het belang van de ruilverka veling zulks vordert, kunnen gronden worden drooggelegd, ontgonnen of herontgonnen, begreppeld of gedraineerd, tijdelijk geëxploiteerd en tijdelijk in gebruik gegeven, in welk laatste geval de ter zake van pacht geldende wettelijke bepalingen niet toepasselijk zijn." Hiermede beoogt de Minister de mogelijkheid te scheppen, voordat het plan van toedeling ter visie gaat en vastgesteld wordt, reeds kavels in tijdelijk gebruik te geven. Naar mijn mening komt deze bepaling enigszins als mosterd na de maaltijd. Onder de tegenwoordige wet hebben we de grote moeilijkheid, dat voorlopige ingebruikgeving niet mogelijk is, terwijl daarentegen de tervisielegging van het plan van ruilverkaveling soms jaren vertraagd wordt door de wettelijke verplich ting in dit plan de uitkomsten van een tweede schatting op te nemen. Men probeerde dan vrijwillig tot overeenstemming te komen met alle eigenaren en wanneer een enkele zijn medewerking weigerde, vroeg men de C.C. art. 41, 3e lid toe te mogen passen en de oude percelen van de weigerachtige eigenaar in exploitatie te mogen nemen en hem als vergoeding daarvoor zijn nieuwe kavels aan te bieden. Om-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1955 | | pagina 26