27 Literatuuroverzicht Cultuurtechniek. 243 blz., 17 X 24 cm. Uitgave van het Ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening, Directie van de Land bouw. Prijs 8.90, bestelbaar bij de afd. Documentatie van voornoemd Ministerie, Bezuidenhoutseweg 89, 's-Gravenhage. In september 1953 werd een driedaagse cursus gegeven, met daaraan verbonden een tweedaagse excursie, door twaalf ter zake kundige specialisten. Het doel was de gangbare moderne grondslagen van de cultuurtechniek voor leraren van middelbare en landbouwwinterscholen en personen uit de cultuurtechnische praktijk te behandelen. De elf voordrachten zijn nu in boekvorm uitgegeven. De uitvoering van dit boek is prachtig; papier, druk en foto's zijn van prima kwali teit. De titels der voordrachten zijn De cultuurtechniek (historisch overzicht met cultuurtechnische perspec tieven) door Prof. ir. F. Hellinga; Landbouwwaterhuishouding door Ir. D. W. Stolp en Ir. J. J. Wester hof Gzn. Drainage, moldrainage en begreppeling door Ir. P. M. van der Sluis Infiltratie, beregening en bevloeiing door Ir. J. Th. Smeding; Polderinrichting door Ir. J. W. de Zeeuw; Waterschappen op hoge gronden door Ir. J. J. Westerhof Ruilverkaveling en herverkaveling door Ir. H. Corver; Ruilverkaveling: resultaten en nazorg door Ir. G. J. ter Brugge Herontginning door Ir. W. M. Otto; De toepassing van de cultuurtechniek in de IJselmeerpolders door Ir. W. H. van der Molen De veenontginning in het land van Vollenhove door Ir. D. I. Luteijn. Uitvoerige verwijzingslijsten naar literatuur zijn opgenomen. In dit boek staan vele wetenswaardigheden voor hen die met de cultuurtechniek in aanraking komen. Over het algemeen is de stof duidelijk en overzichtelijk behandeld. „Over het algemeen", want helaas maakt één hoofdstuk op die regel een uitzondering, nl. dat over „Ruilverkaveling en herverkaveling". In zijn inleidende beschouwing schrijft Prof. Hellinga: „Ruilverkave ling in geperfectioneerde vorm acht men de cultuurtechnische maat regel voor de toekomst". Het is te betreuren, dat één van de twaalf „apostelen" er niet in is geslaagd een geperfectioneerde vorm aan zijn opstel te geven. Ik geef toe dat het voor een technicus zeer moeilijk is een juridisch- administratief onderwerp te behandelen. Maar deze moeilijkheid kan geen verontschuldiging zijn voor de vele onjuistheden en onduidelijk heden, die in deze voordracht zijn uitgesproken. Men leze na wat op blz. 151 over onteigening wordt geschreven. Op blz. 161 wordt vermeld: „De taak van de rechter is zowel van arbitrair als rechtsprekend karakter. De billijkheid zal soms groter

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1955 | | pagina 29