28 rol kunnen spelen dan het recht" Op dezelfde blz. worden bij de opsomming van de rechthebbenden niet de hypothecaire schuldeisers genoemd. De op blz. 167 gegeven uiteenzetting over de berekening van het zuiver tegoed is, voor mij althans, onbegrijpelijk. Op dezelfde blz. staat over de regeling van de rechten in het plan van toedeling: „Deze rechten betreffen alle zakelijke rechten, zoals het recht van huur en pacht tiendrechten, hypotheken, beslagen, jachtrenten, voorpoting, weiderechten enz. Zo nodig wordt ook rekening gehouden met het voorkomen van het aardappelaaltje, bietenmoeheid, zoute kwel, etc." Eén vraag: Zijn de rechten van het aardappelaaltje ook opgenomen in de lijst van rechthebbenden? En zo zijn nog wel meer voorbeelden van slordigheden en fouten te noemen. Het hoofdstuk „Ruilverkaveling: resultaten en nazorg" is zeer lezenswaardig. Met uitzondering van het genoemde hoofdstuk over ruilverkaveling en herverkaveling kan ik echter het boek ter bestudering aanbevelen. Juist omdat de overige hoofdstukken zo interessant zijn, is het dubbel jammer, dat de ruilverkavelingsstof zo ondeskundig is behandeld. G. F. W. Ir. L. H. Bouwman, Ruilverkaveling. 80 blz., 14 X 20,5 cm. N.V. Uitgeversmaatschappij W. E. J. Tjeenk Willink, Zwolle, 1954. Prijs f 2.—. Een tweede druk van dit boekje, aangepast aan de nieuwe ruilver- kavelingswet, is drie jaar na de eerste druk verschenen. Een slotbe schouwing is gewijd aan de in 1953 in werking getreden wet op de ver vreemding van landbouwgronden. Een enkele opmerking: op blz. 37 staat dat Gedeputeerde Staten voor de stemming de toewijzing van kavels aan openbare lichamen vaststellenvolgens art. 36 stellen zij deze toewijzing voorlopig vast. Op blz. 75 wordt vermeld, dat een koopakte in de openbare registers wordt ingeschreven; dit moet natuurlijk zijn: overga,schreven. Het boekje is keurig verzorgd en voorzien van foto's, kaarten en grafieken. Ook deze tweede uitgave kan aan iedere belangstellende ter lezing worden aanbevolen. G. F. W. Allgemeine Vermessungs-Nachrichten, 1954 nrs. 6 en 7. Gamperl Probleme, Aufgaben und Organisation der Flurbereinigung in Bayern. Schrijver erkent de noodzaak, dat de ruilverkaveling van 3.00x0.000 ha in sneller tempo moet gebeuren, maar het 'devies voor zijn dienst is versnelling met alle mogelijke middelen, en nietversnelling tegen elke prijs. Het is gewenst dat de boeren niet te snel een beslissing wordt afgedwongen. Schrijver toont aan, dat het uit een sociaal oogpunt nood zakelijk is de kleine bedrijven eerder te verkavelen dan de middelgrote en grote bedrijven, hoewel bij verkaveling van de laatste de geldelijke en economische voordelen voor de staat belangrijker zijn.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1955 | | pagina 30