29 In Beieren wordt ernaar gestreefd de blokken zo groot mogelijk te makeneen optimale grootte wordt echter niet genoemd. Na bespreking van de wijze van opmeten van het wegen- en water- lopennet, van de schatting en de toedeling volgen enige wensen ie. subsidieverlening door de staat voor boerderijbouw teneinde ver plaatsing uit het dorp mogelijk te maken (iets dat in Nederland al bestaat) 2e. subsidie voor opheffing en koop van kleine bedrijven (dwerg- bedrijven), waarvoor de staat een goede prijs moet betalen; schrij ver wenst voor braakliggende gronden de mogelijkheid om te ont- eigenen 3e. een wettelijke bepaling, dat de bedrijven bij erfopvolging niet on doelmatig gesplitst mogen worden; tijdens de ruilverkaveling worden soms nog bedrijven onder 5 of 6 kinderen verdeeld (Real- teilung) De metingen en de vervaardiging van de kaarten geschieden zo danig, dat de resultaten direct door de Landesvermessung, het kadaster en het grondboek kunnen worden gebruikt. Thans wordt een rekenmachine geconstrueerd, waarbij berekeningen die volgens bepaalde formules worden uitgevoerd, door gebruikmaking van de bij een formule behorende drukknop, automatisch worden ver werkt. Deze drukknop-machine zal door eenvoudig opgeleid personeel kunnen worden bediend. Dc organisatie van de Beierse dienst is op ver doorgevoerde specia lisatie van de werkzaamheden ingesteldmen onderscheidt erdie Gruppe Vorarbeiten (voorbereiding), die Unternehmungsgruppe (toe gevoegd aan de landmeter-deskundige), die Gruppe Polygonierung, die Plangruppe (tekenafdeling), die Gruppe Ausarbeitungen (kadastrale toepassing, enz.). Uiteraard is een dergelijke specialisatie slechts mogelijk bij grote kantoren7 bureaus met 900 ambtenaren, welk aantal binnen één jaar tot 1800 moet worden uitgebreid, wil men het gestelde doel kunnen bereiken: de verkaveling van 100.000 tot 120.000 ha per jaar. G. F. W. Idem, 1954 nr- 7- Prof. Dr. Ing. KneisslDer Vermessungsingenieur und die Flurbereinigung. Schrijver neemt de taak van de Vermessungsingenieur en de ont wikkeling en de omvang van de Beierse landmeetkundige diensten als uitgangspunten van zijn beschouwingen teneinde hieruit de geschikt- heid van deze ambtenaar voor het ruilverkavelingswerk af te leiden. De deskundigheid van de Vermessungsingenieur op landmeetkundig en kadastraal gebied en zijn veelzijdige academische opleiding bieden waarborgen voor zijn optreden als ruilverkavelingslandmeter. Bij de opleiding aan de T. H. in München wordt in sterke mate rekening ge houden met de eisen die de ruilverkaveling stelt: kadastrale techniek en landbouwkundige vakken hebben de bijzondere aandacht van de opleiders. Het fotogrammetrische instituut van de T.H. onderzoekt in

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1955 | | pagina 31