LANDMEETKUNDE 30 samenwerking met de firma Zeiss de mogelijkheden van de toepassing der fotogrammetrie ten behoeve van de ruilverkaveling. De schrijver wijdt geen aandacht aan de vorming op planologisch gebied, die m.i. van veel belang is voor de ruilverkavelingslandmeter. G. F. W. Idem, 1954 nr. 8. L,. Jager: Technische Methoden im bayerischen Fiurbereinigungsverfahren. Schrijver behandelt de landmeetkundige en reproductiemethoden die bij zijn dienst in gebruik zijn, alsmede de mechanische hulpmiddelen die bij de wegenaanleg en de grondverbetering worden gebruikt. Hoewel de fotogrammetrie nog niet wordt toegepast, schijnt men toch ook in Beieren langzamerhand van gedachten omtrent deze methode te veranderen. Het belang van de luchtfotogrammetrie voor de aanvulling van de hoogtelijnen en de topografie op de kaarten wordt al erkend. Als hoofdargument tegen de luchtfotogrammetrie worden de kosten aangevoerd en het gebrek aan voldoende fotogrammetrische instrumenten. De eis om de grenzen in meetgetallen vast te leggen blijft eveneens gehandhaafd; aan deze eis kan de fotogrammetrie tegenwoordig voldoen. Principiële bezwaren bestaan dus m.i. feitelijk niet meer Bij de metingen wordt de orthogonale methode verkozen boven de poolcoördinatenmethode. Van verschillende reproductiemethoden wordt een intensief en doel treffend gebruik gemaakt. Hiervan kan de Nederlandse ruilverkave- lingsdienst, vooral met de hier gebruikelijke toepassing van luchtfoto grammetrie, nog wel iets leren. Floewel ook in Nederland de repro ductie van allerlei soorten kaarten plaats vindt, is het Beierse systeem beter doordacht en niet zo opportunistisch ingesteld als bij ons. Ook dit vindt zijn oorzaak in het feit, dat de kantoren daar groter zijn en er strengere voorschriften moeten gelden. G. F. W. Ir. A. J. H. MEERTENS Hoofdlandmeter van het kadaster, Delft: Resultaten van het randonderzoek van enkele theodolieten van Wild In de brochures van de verschillende firma's die theodolieten ver vaardigen, vindt men vele bijzonderheden van hun instrumenten op gesomd, maar over de kwaliteit van de randverdeling wordt nooit ge sproken. Toch is dit zeer belangrijk, want de nauwkeurigheid van de waar nemingen hangt voor een groot deel af van de goede of minder goede

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1955 | | pagina 32